Prywatne szpitale świecą pustkami

Gigantyczne inwestycje w prywatne szpitale okazują się niewypałem. Na drogie zabiegi stać tylko wąską grupę Polaków - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

 

W prywatnych szpitalach pacjenci płacą za miła atmosferę, komfortowe warunki i pewność, że zabieg przeprowadza specjalista wysokiej klasy. Mało kogo jednak na taki luksus stać. Firmy, które zainwestowały spore sumy w prywatne lecznice, mają problemy.


Przeznaczony dla 270 pacjentów szpital Medicover w Miasteczku Wilanów nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Jego budowa kosztowała 45 mln euro, ale obecnie sale świecą pustkami. Medicover nie rezygnuje z dalszych inwestycji, ale na pewno je opóźni. Spółka w ciągu pięciu lat chce wydać 60 mln zł na centra ambulatoryjne.

 

Nie najlepiej wygląda też sytuacja w EMC Instytucie Medycznym, do którego należy osiem szpitali. Firma miała w pierwszym półroczu 1,5 mln zł straty. - Chwilowo spowolniliśmy inwestycje ze względu na słabą sytuację na giełdzie - twierdzi Piotr Gerber, prezes EMC Instytutu Medycznego.

 

Agnieszka Stawarska, ekspert rynku ochrony zdrowia z firmy PMR Publications, twierdzi, że nawet zamożne osoby najpierw sprawdzają jak długo trzeba czekać na operację finansowaną przez NFZ i decydują się na wydanie pieniędzy tylko wtedy, gdy kolejka jest gigantyczna.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Słaba 15:11:55 | 2011-09-23
No bo płacimy podatki i to nie małe na ochronę zdrowia. Gdyby pieniądz (lub przynajmniej ich większa część) pozostawała u nas w kieszeni, stać by nas było na leczenie się w Medicover.

Stać by było tych, co dużo zarabiają. Jak ktoś zarabia mało i ma jeszcze jakieś osoby na utrzymaniu, to nie byłoby go stać.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Militiades 14:46:44 | 2011-09-23
No bo płacimy podatki i to nie małe na ochronę zdrowia. Gdyby pieniądz (lub przynajmniej ich większa część) pozostawała u nas w kieszeni, stać by nas było na leczenie się w Medicover.

Zgodziłbym się nawet na dodatkowy podatek przeznaczony na wsparcie dzieł charytatywnych, takich jak np. Misje Miłosierdzia czy Armia Zbawienia, ale nie na pobieranie haraczu, którego największa część jest przejadana przez urzędników.
Wiele osób rozumuje identycznie i stąd "szara strefa" będzie się powiększać, a podatki na służbę zdrowia - maleć. Ale - trawersując stare powiedzonko Urbana - rząd się wyleczy.
A chorzy niech umierają - społeczeństwo będzie zdrowsze...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dami 13:39:33 | 2011-09-23
"pacjenci płacą za miła atmosferę". Za coś co nie wymaga wykształcenia, wysokich kwalifikacji, wiedzy, umiejętności tylko empatii, zrozumienia i życzliwości.
Przypominają mi się lata osiemdziesiąte, czasy Jenerała Jaruzelskiego i akcje takie jak np.: "tydzień ochrony konsumenta". Na plakacie umieszczonym na witrynie sklepu spożywczego było napisane m.in.: w tym tygodniu jesteśmy mili dla klienta. Ktoś uważał, że jeden tydzień bycia miłym wystarczy na to, żeby socjalizm miał ludzką twarz.

Ciągle nie mogę zrozumieć dlaczego pieniądze nie mogą iść za pacjentem? Dlaczego pacjent nie ma pełnego prawa wyboru szpitala, bo ilość usług w danym szpitalu jest limitowana przez NFZ, który z góry wie co dla pacjenta jest lepsze i gdzie powinien się leczyć? Miało być: pieniądze idą za pacjentem, a jest pieniądze idą tam, gdzie chce urzędnik z NFZ. Ludzie chcą wybierać, ale życzliwe i przyjazne państwo im na to nie pozwala. No chyba, że za wszystko sobie zapłacą z własnej kieszeni, a nie z obowiązkowego ubezpieczenia.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbara Magdalena 12:11:29 | 2011-09-23
Prywatne szpitale świecą pustkami, a państwowe bankrutują i płacą kary za ratowanie zdrowia, gdy już wyczerpał się limit przewidzianych na dany rok zabiegów. Ale premier Tusk i minister Kopacz czują się bardzo dobrze i sumienie im nie dokucza (przynajmniej tego nie widać).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Young & Clever from Big City 10:16:23 | 2011-09-23
A dlaczego publicznej służby zdrowia nie stac na "miła atmosferę, komfortowe warunki i pewność, że zabieg przeprowadza specjalista wysokiej klasy"??? Przecież płacimy podatki, i to niemałe. Co się dzieje z tymi pieniędzmi?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 08:02:13 | 2011-09-23
To przykre, że tak niewielu Polakow stać na ochronę zdrowia!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook