"Rz": Pierwszy dzwonek bije po kieszeni

Rodzic wyprawiający dziecko do szkoły wyda średnio o 60-100 zł więcej niż w ubiegłym roku - donosi "Rzeczpospolita".

 

Jak podliczyła gazeta, komplet nowych podręczników dla pierwszaka rozpoczynającego naukę w roku szkolnym 2011/2012, kosztuje dziś minimum 300 zł, dla gimnazjalisty 400-500 zł, a dla licealisty 600-700 zł. Wzrost cen to m.in. efekt inflacji i wprowadzenia w maju 5-procentowego VAT na podręczniki.

 

- Niestety, wydawcy wykorzystali okazję i w praktyce ceny skoczyły grubo ponad VAT - mówi Grzegorz Steininger, właściciel katowickiej księgarni Nauka. W rozwiązaniu tego problemu nie pomaga obrót starymi podręcznikami - dwa lata temu MEN wdrożył etapową reformę programową, a więc uczniowie musieli zaopatrywać się w nowe książki.

 

Ale podręczniki nie wyczerpują potrzeb ucznia. Niezbędne są także przybory szkolne, nowa odzież i obuwie. - Dziś pełne wyekwipowanie dziecka do szkoły, od książek po ubranie, może kosztować nawet 1000-1500 zł - podkreśla Krystyna Łybacka, minister edukacji w rządzie Leszka Millera.

 

Rosnącym cenom szkolnych wyprawek nie towarzyszy wzrost pomocy dla najuboższych rodzin. W niektórych kwestiach grupa wspomaganych zmniejsza się - np. narodowym programem stypendialnym zostanie objętych od września ok. 515 tyś uczniów, gdy w 2007 roku było ich dwa razy więcej. Zapowiadanych dwa lata temu przez MEN darmowych podręczników nie będzie wcale.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook