Łatwiejszy dostęp do informacji publicznej

Łatwiejszy dostęp do informacji publicznej
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / apio

Rząd chce zmienić ustawę o trybie dostępu do informacji publicznej. Planuje powstanie bazy, w której znajdą się informacje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego. We wtorek rząd przyjął projekt nowego prawa.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, powstanie centralne repozytorium informacji publicznych. Każda informacja publiczna ma podlegać udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach przejrzystości, niedyskryminacji i niewyłączności.

Projekt zakłada także ograniczenie dostępu do instrukcji negocjacyjnych - zgodnie ze zwyczajem międzynarodowym, do momentu podpisania umowy jej tekst nie będzie podawany do informacji publicznej.

Co do zasady, każdemu będzie przysługiwać prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej - bez ograniczeń i bezpłatnie. Jeśli jednak przygotowanie informacji do ponownego wykorzystywania będzie wymagało np. poniesienia dodatkowych kosztów, trzeba będzie zapłacić za jej udostępnienie.

DEON.PL POLECA

Na świecie ponownie wykorzystywane informacje publiczne to głównie mapy, zdjęcia satelitarne, zbiory przepisów prawnych, a także dane ewidencyjne, statystyczne, dotyczące spółek albo nieruchomości. Na ich podstawie powstają m.in. produkty dla nawigacji, serwisy drogowe, prognozy pogody czy systemy informacji prawnej.

Rynek ponownego wykorzystania informacji publicznej w 2006 r. wyceniany był w UE na 27 mld euro, przy czym rósł od kilku do kilkunastu procent rocznie w zależności od typu informacji.

Nowe regulacje, które mają dostosować polskie przepisy do prawa UE, mają wejść w życie po trzech miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących centralnego repozytorium, które powinny obowiązywać po 12 miesiącach od daty publikacji. Termin implementacji tych unijnych przepisów minął w lutym 2005 r. Polska jest jedynym krajem Unii, który jeszcze nie dostosował w tej kwestii swojego prawa.

Do nadrobienia zaległości Komisja Europejska wzywała nas już w 2008 r.

W latach 2012-2021 maksymalny limit wydatków budżetowych na funkcjonowanie centralnego repozytorium ma wynieść ponad 23 mln zł.

Projekt noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej przedłożony został przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łatwiejszy dostęp do informacji publicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.