Co dalej z Jastrzębską Spółką Węglową?

Związkowcy zasiadający w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) zwrócili się w poniedziałek do wojewody śląskiego o pilne zwołanie kolejnego posiedzenia tej Komisji, by kontynuować rozmowy służące zażegnaniu sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).

 

W miniony piątek komitet protestacyjno-strajkowy w JSW zapowiedział, że jeśli do 30 maja nie zostaną podpisanie wszystkie porozumienia związane ze związkowymi postulatami, w kopalniach firmy rozpocznie się strajk.

 

Związkowcy chcą kontynuować rozmowy w ramach WKDS, ale wojewoda nie wyznaczył dotąd terminu kolejnego spotkania. Strona związkowa chce, by w rozmowach - oprócz związkowców z JSW - wzięli udział przedstawiciele zarządu przygotowującej się do wprowadzenia na giełdę spółki oraz resortów gospodarki i skarbu.

 

- Dialog pomiędzy stroną społeczną JSW a zarządem spółki, prowadzony w ramach WKDS, jest znakomitą szansą na zakończenie konfliktu w tym przedsiębiorstwie. I warto go w tej formule kontynuować, z korzyścią dla wszystkich stron – ocenił w poniedziałek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, który podpisał się pod wnioskiem do wojewody.


Wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński jest przekonany, że podjęcie – jak mówił – „intensywnych i pełnych woli kompromisu” rozmów pozwoli na uzgodnienie i podpisanie porozumień „we wszystkich spornych obszarach” przed końcem miesiąca.

 

5 maja związkowcy z JSW parafowali porozumienie dotyczące gwarancji pracowniczych i na najbliższym posiedzeniu WKDS chcieliby je ostatecznie podpisać. Do uzgodnienia i podpisania pozostały jeszcze porozumienia w pozostałych trzech obszarach rozmów.

 

Związki uważają, że kolejne porozumienia powinny zapewniać wprowadzenie zmian w statucie JSW, zabezpieczających realizację postanowień strategii dla górnictwa do 2015 roku, gwarancje utrzymania pełnego władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz gwarancje powoływania członków rady nadzorczej i członka zarządu spółki z wyboru załogi. Chodzi również o gwarancje wydania wszystkim pracownikom akcji pracowniczych oraz uzgodnienia zasad podziału walorów pomiędzy osoby uprawnione oraz pracowników nieuprawnionych, a także o wzrost wynagrodzenia zasadniczego w JSW o 10 proc.

 

W miniony czwartek minister gospodarki Waldemar Pawlak podpisał uchwały walnego zgromadzenia dotyczące zgody na upublicznienie JSW. Firma złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowaną na czerwiec publiczną ofertą akcji. Wcześniej Pawlak zwlekał z tą decyzją, czekając na porozumienia ze stroną społeczną. Dotąd parafowano jedno z nich - dotyczące gwarancji pracowniczych.

 

W poniedziałek prezes JSW Jarosław Zagórowski potwierdził, że spółka będzie starać się przeprowadzić ofertę publiczną w czerwcu. Według niego, większość szczegółów związanych z negocjacjami pracowniczymi została już uzgodniona i pozostało - jak mówił - "dopieszczenie detali".

 

Także wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oceniła w poniedziałek, że debiut JSW na giełdzie 30 czerwca nadal jest realny. - Prospekt emisyjny spółki jest dobrze przygotowany i procedura w KNF powinna przebiegać bez zakłóceń – mówiła dziennikarzom wiceminister w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

- Debiut 30 czerwca jest realny, a jeśli nawet się przesunie, nie sądzę, by było to więcej niż dwa-trzy dni – dodała Strzelec-Łobodzińska.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook