Bronisław Komorowski na Dolnym Śląsku

Zobacz galerię
Bronisław Komorowski na Dolnym Śląsku
(fot. PAP/Grzegorz Hawałej)
PAP / psd

Prezydent Bronisław Komorowski w środę późnym popołudniem zakończył wizytę na Dolnym Śląsku. Tego dnia uczestniczył w II Kongresie Regionów w Świdnicy, zwiedził budowę Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i spotkał się z maturzystami w Obornikach Śląskich, gdzie się urodził.

Wystąpienie Komorowskiego otworzyło sesję plenarną kongresu "Władza centralna a władza samorządowa. Jak jest naprawdę". Kongres, który zakończy się w czwartek, przebiega pod hasłem "Bezpieczeństwo i rozwój". W jego programie znalazły się dyskusje panelowe, które dotyczą ustroju samorządu, jego funkcjonowania i relacji z władzą centralną. W ponad 50 panelach dyskusyjnych bierze udział w sumie 200 prelegentów. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, biznesu, administracji publicznej oraz eksperci.

Komorowski dziękował za zaproszenie na kongres, bo - jak mówił - pojawiło się ono w ważnym momencie dyskusji nad Polską samorządową. Zdaniem prezydenta, reforma samorządowa po tylu latach ma samych przyjaciół, ale nie zawsze tak było. "Kiedyś proces decentralizacji budził lęki" - mówił Komorowski. Dodał, że "samorządność jest uznana za polską normę i polską specjalność, o której marzą w niektórych innych krajach".

Prezydent podkreślił, że "samorząd, decentralizacja jest istotą państwa polskiego, to jest zapisane w konstytucji". "Co jakiś czas wracają te dyskusje, czy decentralizacja, czy centralizacja. Dzisiaj nie ma już miejsca na takie dyskusje, bo to jest zapisane w konstytucji i to jest akceptowane przez większość obywateli. A rozmowa na ten temat jest jałowa i szkodliwa" - mówił prezydent.

DEON.PL POLECA

Komorowski wskazywał na pewne wady i problemy polskiej samorządności. Jednym z nich jest, według niego, niechęć władz samorządowych do współpracy z mieszkańcami czy innymi lokalnymi władzami. Takie podejście - ocenił - może prowadzić do zaniku władzy, samorządności i całego regionu, który zamiast współpracować, rywalizuje.

Kolejnym punktem wizyty prezydenta w Świdnicy było spotkanie z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Tam Komorowski wręczył przyznawane przez stowarzyszenie wyróżnienia dla najlepszych przedsiębiorców z powiatu świdnickiego.

Prezydent odwiedził też Wrocław. Zwiedził kamienicę na wrocławskim Rynku, gdzie powstaje Muzeum Pana Tadeusza, w którym prezentowany będzie rękopis epopei Adama Mickiewicza. Następnie udał się na budowę 612-metrowego Mostu Rędzińskiego z ponad 120-metrowym pylonem, który podtrzymuje konstrukcję.

Podczas wizyty na Moście Rędzińskim marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec zwrócił się do prezydenta o wsparcie inicjatywy budowy dróg S3 i S8, które udrożnią komunikację na Dolnym Śląsku na osi północ-południe.

„Będę się starał pomóc w zakresie nowych planów i realizacji związanych z unowocześnieniem systemu drożnego, zwłaszcza gdy droga wiedzie do mojego rodzinnego Poznania” - zadeklarował Komorowski.

Ostatnim punktem wizyty na Dolnym Śląsku były Oborniki Śląskie, gdzie Komorowski się urodził. Prezydenta powitał tam chór dzieci, a całe spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z maturzystami, którzy pytali m.in. o to jak Komorowski wspomina swoją maturę.

Komorowski przyznał, że swój egzamin dojrzałości wspomina bardzo miło, ale szczególnie dobrze myśli także o okresie bezpośrednio po maturze. "To był najmilszy czas w moim życiu. Człowiek był wtedy pełen planów, nadziei i towarzyszyło mu poczucie siły. To było coś, co mnie później inspirowało. Byłem młody i miałem tysiąc spraw typowych dla maturzystów" - opowiadał.

Po zakończeniu spotkania, prezydent odwiedził także dom, w którym kiedyś mieszkał. Rodzina Komorowskiego przyjechała do Obornik Śląskich po wojnie z Kresów Wschodnich. Prezydent spędził w tym mieście pierwsze lata dzieciństwa, następnie zamieszkał z rodziną w Poznaniu, by w końcu przenieść się do Warszawy. (PAP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bronisław Komorowski na Dolnym Śląsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.