Rocznica pogrzebu. Marsz i kontrmarsz

Msza, koncert "10 IV in Memoriam" i marsz mają uczcić w Krakowie rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Przeciwnicy pochówku prezydenckiej pary na Wawelu organizują kontrdemonstrację.


Główne uroczystości rozpoczną się o 18.30 mszą św. w Bazylice Mariackiej. 480 miejsc zarezerwowanych będzie dla zaproszonych przez organizatorów gości, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Marty Kaczyńskiej, brata zmarłej Marii Kaczyńskiej płk. Konrada Mackiewicza, członków rodzin ofiar, przedstawicieli kultury i nauki oraz polityków. Dla pozostałych osób zostanie ok. 100 miejsc siedzących i 300 stojących. Przed Bazyliką na Rynku Głównym będą wystawione dwa telebimy dla tych, którzy się nie zmieszczą w środku.

 

Ok. 19.30 rozpocznie się koncert "10 IV in Memoriam", podczas którego soliści Artur Ruciński i Joanna Woś z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Polskiego Radia wykonają "Requiem d-moll" Gabriela Faure i utwory filmowe Michała Lorenca. Koncert poprowadzą aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Jerzy Zelnik.

 

Po koncercie, ok. 20.30, rozpocznie się marsz. Pochód organizowany przez środowiska Klubu Krakowskiego Gazety Polskiej przejdzie spod Bazyliki Mariackiej przez ul. Grodzką, Plac Wszystkich Świętych na plac Studzińskiego pod Krzyż Katyński. Tam będą czytane wiersze Leszka Długosza, planowane są też przemówienia. W marszu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” z całego kraju – zapowiadane jest ponad tysiąc osób.

 

Około godziny 17 przy wejściu na Wawel od ulicy Podzamcze ma rozpocząć się demonstracja stowarzyszenia Obywatelski Wawel. To grupa osób, które rok temu ostro protestowały przeciwko pochowaniu Lecha Kaczyńskiego w zamkowej krypcie. Ich demonstracja ma trwać do godziny 22. Planowane jest okrążenie zamkowego wzgórza, a następnie przejście na skrzyżowanie ulic Stradomskiej i Bernardyńskiej, a to oznacza, że oba pochody mogą się ze sobą zetknąć.

 

Ponadto o godzinie 16 na Błoniach spotkają się osoby, które będą chciały uczcić pamięć ofiar katastrofy, układając przy Kamieniu Papieskim napis "Pamiętamy”.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.55

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Trzeźwym okiem 08:57:13 | 2011-04-18
Dla jednej i drugiej grupy będzie tam na pewno okazja do wszczęcia awantury. Proszę, abyśmy jako chrześcijanie zachowali jednak powagę Wielkiego Tygodnia i nie prowokowali inwektyw na forum. Z góry dziękuję i życzę wszystkim Radosnego Alleluja!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~smd 08:11:34 | 2011-04-18
Stowarzyszenie "Obywatelski Wawel"?
A od kiedy to Wawel jest "obywatelski". Podręczniki ze szkoły podstawowej podają, że Wawel jest KRÓLEWSKI.
Zapewne stowarzyszenie grupuje osoby, które jeszcze nie rozpoczęły (lub nie ukończyły) edukacji podstawowej...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook