Okręt "Czernicki" popłynie na pomoc do Afryki

Okręt RP "Czernicki" weźmie udział w operacji przeciwterrorystycznej NATO prowadzonej na Morzu Śródziemnym w związku z kryzysem w krajach Afryki Północnej. Decyzję w tej sprawie podjął Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Bronisław Komorowski.

 

Okręt Rzeczypospolitej Polskiej "Kontradmirał Xawery Czernicki" weźmie udział w akcji Sojuszu Północnoatlantyckiego "Active Endeavour" od 14 marca do 18 czerwca na wniosek premiera - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta w komunikacie przesłanym PAP. Podano, że ewentualne użycie "Czernickiego" w innej operacji sojuszniczej niż w tym rejonie lub do innych zadań wymagałoby odrębnego postanowienia prezydenta.

Okręt będzie głównie odpowiadał za zapewnienie dowodzenia, wsparcia logistycznego i medycznego jednostek Zespołu Obrony Przeciwminowej. Będzie też brał udział w patrolowaniu akwenów i szlaków komunikacyjnych Morza Śródziemnego.

Zaznaczono, że sytuacja jednoczesnego pełnienia przez okręt dyżuru bojowego poza granicami państwa, uczestniczenia w operacji przeciwterrorystycznej, utrzymania gotowości do udziału w ewentualnej innej operacji bojowej została poddana szczegółowej analizie.

Podano także, że prezydent oczekuje znowelizowania zasad dotyczących świadczeń finansowych dla żołnierzy i cywilnego personelu Sił Zbrojnych w związku z udziałem w misjach poza granicami kraju. Podkreślono, że konieczne jest doprecyzowanie kategorii +pobytu+ i +użycia+ wojsk poza granicami państwa.

Polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” stoi na czele sił przeciwminowych w międzynarodowych ćwiczeniach NATO – „Noble Mariner 2011”, rozpoczętych na Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Dowodzona przez kpt. Marka Szwarca jednostka to okręt flagowy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1 znanego jako „Tarcza Przeciwminowa” NATO. Z pokładu „Czernickiego” holendersko-belgijski sztab dowodzi całymi siłami przeciwminowymi w ćwiczeniu. ORP Czernicki pełni dyżur w składzie Sił Odpowiedzi NATO od 1 lutego do 30 czerwca.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~abuelo 14:57:41 | 2011-03-10
nadymamy się jak BALON w szkole wciskali nam kit że i wypożyczone okręty i parę starych naszych + pożyczone samoloty to milowy krok w zadaniu ciusu II Rzeszy. A było tak samo jak dziś "jesteśmy silni, zwarci, gptowi" al do czego - an do tego aby wyciągnąć rękę do społeczeństwa kupcie karabin maszynowy, samolot. Dziś dziadujemy na starych wrakach bo śp. "Czernicki" jest starym truchłem. Nowe okręty czekają w jeszcze polskich stoczniach na produkcję - czy je budujemy - NIE -bo jesteśmy gotowi na wszelki szajs w blasku fleszy i spontanie a POLSKA myśl spływa ale już nie Odrą ani Wisłą bo uznaliśmy te rzeki za skansen a nie nerw POLSKI. Bo nas stać na krocie za powódź a nie na dwa lodołamacze. Dajcie Polakom samym się rządzić to się wykończą (chichot histori jak prawdziwy)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?