W Polsce więcej rodzin z dziećmi niż bez dzieci

W Polsce jest jedenaście razy więcej kobiet samotnie wychowujących dzieci niż samotnych ojców. I przeciwnie niż w UE, więcej jest w Polsce rodzin z dziećmi niż bezdzietnych - podał Eurostat przed nadchodzącym Dniem Kobiet, obchodzonym w tym roku po raz setny.

 

Eurostat porównał skład gospodarstw domowych w różnych krajach UE. Okazało się, że w Polsce tylko 0,3 proc. z nich składa się z samotnych ojców z dziećmi. Samotne matki stanowią 3,3 proc. W całej UE ojców samotnie wychowujących dzieci jest proporcjonalnie więcej: stanowią 0,5 proc., podczas gdy samotne matki - 3,7 proc. wszystkich gospodarstw domowych.

 

Najwięcej matek wychowujących samotnie dzieci jest w Estonii (7 proc.), Wielkiej Brytanii (6,7 proc.) oraz na Litwie i Łotwie (5,5-5,6 proc.). Najwięcej samotnych ojców - na Litwie (1 proc.) i nieco mniej w Luksemburgu, Estonii, Belgii i Francji.

 

Średnio w UE jest więcej par bezdzietnych (25 proc. gospodarstw domowych) niż mających dzieci (21,5 proc.). W Polsce jest odwrotnie: odsetek par z dziećmi wynosi 25 proc., a par bezdzietnych - 20 proc.

 

Dane Eurostatu pokazują, że w Polsce odsetek samotnie żyjących mężczyzn - bez życiowej partnerki ani dzieci - jest dwukrotnie mniejszy niż w UE (odpowiednio 6,4 i 12,7 proc.). W Polsce samotnych kobiet jest ponad dwukrotnie więcej (14,2 proc.) niż mężczyzn, podczas gdy w UE o tylko niecałą połowę więcej niż mężczyzn (17,4 proc.). Najwięcej samotnie żyjących kobiet jest w Niemczech, Finlandii, Austrii i na Litwie (ponad 20 proc.).

 

Z danych Eurostatu wynika też, że w Polsce i większości innych krajów UE im więcej kobieta ma dzieci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie pracuje zawodowo: średnio w UE w przedziale wiekowym 25-54 lata stopa zatrudnienia spada wraz z rosnącą liczbą dzieci z 76 proc. w przypadku kobiet bezdzietnych do 55 proc. w przypadku kobiet mających trójkę dzieci albo więcej.

 

Tymczasem w przypadku mężczyzn w tej samej grupie wiekowej zależność jest odwrotna: im więcej dzieci, tym wyższa stopa zatrudnienia. Z wyjątkiem mężczyzn mających co najmniej trójkę dzieci, wśród których zawodowo pracuje nieco mniej (85 proc.) niż wśród ojców dwójki dzieci (91 proc.).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?