Betlejemskie Światło w Pałacu Prezydenckim

Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali we wtorek prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu Betlejemskie Światło Pokoju. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła też udział pierwsza dama Anna Komorowska.

 

Prezydent powiedział podczas uroczystości, że dziś cały świat garnie się do światła betlejemskiego, jako źródła dobra i serdecznych myśli. Według Komorowskiego światło betlejemskie "jak mało co" pasuje do obyczajów, tradycji i optymistycznego sposobu widzenia świata typowego dla harcerzy i skautów.

 

Dziękując harcerkom i harcerzom prezydent życzył im dobrych świąt i tego, by czuwali przy świetle betlejemskim czując, że ono świat i ludzi czyni lepszymi. Gromadząc się wokół tego światła - mówił Komorowski - można poczuć to, co jest istotą harcerstwa - braterstwo.

 

Betlejemskie Światło Pokoju - symbol nadziei, miłości i pojednania harcerze ZHP odebrali od słowackich skautów w Nowym Smokowcu przy granicy z Polską. Płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego dotarł do Polski po raz dwudziesty.

 

Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafi na wigilijne stoły w całej Polsce oraz do kościołów, szkół, urzędów i szpitali. Podobnie jak w latach ubiegłych, Światło zostanie przekazane nie tylko prezydentowi, ale także premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu.

 

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, betlejemski płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy.

 

Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 roku od swoich słowackich kolegów, a następnie przekazują je na Ukrainę, Litwę i Białoruś.

 

We wtorek po południu Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi w kościele akademickim św. Anny. Otrzymał je również premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

 

"Jest taki dzień - bardzo ciepły, choć grudniowy, który właśnie puka do naszych drzwi. W związku z tym dniem, my, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, przekazujemy Betlejemskie Światło Pokoju. To światło ma niesamowitą moc, powoduje, że ludzie wierzą, iż są w stanie własnymi rękoma zmienić świat na lepsze" - mówili harcerze, przekazując betlejemskie światło premierowi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook