Klub PiS o wizycie Macierewicza i Fotygi w USA

W czwartek wieczorem klub PiS omawiał rezultaty niedawnej wizyty Antoniego Macierewicza i b. szefowej MSZ Anny Fotygi w USA.

 

Macierewicz jako szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej i Fotyga, która zajmuje się sprawami międzynarodowymi w PiS, odbyli w USA kilka rozmów m.in. z republikańskimi kongresmenami. Przekonywali ich do powołania międzynarodowej komisji do spraw zbadania katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

 

Przed posiedzeniem klubu Macierewicz wyraził opinię, że istnieje wielka szansa powołania komisji międzynarodowej albo komisji śledczej Senatu Stanów Zjednoczonych, która zbadałaby okoliczności katastrofy. Zdaniem Macierewicza "padła obietnica" republikańskiego kongresmana z Kalifornii Dana Rohrabachera, że zgłosi taką inicjatywę. "Jest jego zobowiązanie, że będzie na rzecz tego działał" - powiedział Macierewicz.

 

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział po spotkaniu, że "wszystko wskazuje na to, że powstanie komisja międzynarodowa w Kongresie Stanów Zjednoczonych" ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Jak ocenił, "to bardzo dobrze, bo sprawa powinna zostać przeanalizowana przez organizacje międzynarodowa".

 

Dodał jednocześnie, że doprowadzenie do powstania komisji nie będzie łatwe. "Komisja katyńska w parlamencie amerykańskim powstawała przez sześć lat, a więc to proste oczywiście nie jest, ale zainteresowanie było bardzo duże ze strony polityków amerykańskich" - powiedział.

 

Jak podkreślił, wizyta Macierewicza i Fotygi "była bardzo dobrze przygotowana a spotkania były owocna". "Były spotkania z kongresmenami, z senatorami. To jest budowanie silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - powiedział.

 

"Jeszcze raz mamy dowód, że błędem premiera Donalda Tuska było zrezygnowanie z przejęcia choćby części postępowania od strony rosyjskiej. Polityka zaufania Rosjanom i czekania na efekty śledztwa ponosi swoją klęskę" - uważa Błaszczak.

 

Dopytywany, powiedział, że nie liczy na to, by prezydent Bronisław Komorowski podczas swojej grudniowej wizyty w USA, w czasie której ma się spotkać z prezydentem Barackiem Obamą, rozmawiał z amerykańskim prezydentem o powstaniu komisji ws. Wyjaśnienie przyczyn tragedii smoleńskiej.

 

Jak powiedział Błaszczak, nie są wykluczone kolejne wizyty polityków PiS w USA w sprawie komisji. "Mamy kontakty z Partią Republikańską, ale również z kongresmenami z Partii Demokratycznej" - zaznaczył.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?