Nowy krzyż stanął na krótko przed Pałacem

Dwuipółmetrowy krucyfiks, wykonany przez ludowego artystę, przyniosło w poniedziałek przed Pałac Prezydencki w Warszawie kilkadziesiąt osób zrzeszonych w Społecznej Inicjatywie Obrońców Krzyża.

 

Jak powiedział Włodzimierz Kaczanow, jeden z organizujących przedsięwzięcie, krzyż to wyraz pragnienia przywrócenia na dawne miejsce krzyża, który jest obecnie w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

 

Dwuipółmetrowy krzyż z lipowego drewna wykonał ludowy artysta z Lubelszczyzny, w poniedziałek po południu poświęcił go ksiądz Stanisław Małkowski. Wieczorem zebrani przynieśli ze sobą nagłośnienie; modlili się i śpiewali pieśni. Przed przyniesionym krzyżem ustawili kilkadziesiąt zniczy.

 

Przyglądała się temu kilkunastoosobowa grupka młodych ludzi - do żadnych incydentów nie doszło. Przechodnie reagowali obojętnie. W pogotowiu pozostawało kilkunastu funkcjonariuszy policji i straży miejskiej.

 

Jak mówił Kaczanow, 11 listopada krzyż ma zostać zabrany na łódź motorową i Wisłą popłynie do Gdańska. Miniatury tego krzyża, z napisami "Wytrwamy" i "Polsko, obudź się" mają zostać rozdane parafiom, które wyraziły zainteresowanie inicjatywą. Według niego, jest ponad sto takich parafii.

 

- Do Gdańska chcemy dotrzeć na 13 grudnia - rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Gdańsk był kolebką wolności i chcemy przypomnieć ludziom, że krzyż pomaga w odzyskaniu wolności w pełnym jej wymiarze - wyjaśniał. Przyznał, że rejs łodzią po Wiśle na przełomie listopada i grudnia to "wyzwanie dla twardzieli", ale zapewnił, że podołają.

 

Jak zapewnił, zarówno krzyże, jak i rejs Wisłą sfinansowali fundatorzy prywatni - kilka osób zrzeszonych w Społecznej Inicjatywie Obrońców Krzyża. "Ani kościół, ani PiS, ani Platforma, ani PSL, ani SLD" - powiedział.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.13

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (54)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ess 22:56:42 | 2010-10-26
Groszek, teraz Twoje zdanie jest ok. Wcale nie ostrzej, ale jaśniej. Wiedy pisałeś, że on nie jest jak tamci żeby go poniżać a teraz piszesz, że poniżają i jego i tamtych, i że to jest tak samo haniebne. To dobrze. W Kościele za mało mówi się o tym problemie. Nie mów do mnie w liczbie mnogiej, rzadko ktoś zwraca uwagę na problem rasizmu jeżlei go nie dotyczy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Michał 20:48:49 | 2010-10-26
Na posiedzeniu politbiura komunistycznej partii ZSSR, dnia 20 maja 1920 roku uchwalono że "należy rozpocząć bezpośrednią demaskującą kampanię przeciwko Piłsudskiemu i jego rządowi, głosząc że Piłsudski stworzył jednolity front z faszystami przeciw robotnikom i chłopom". Kampanię tę prowadzili agenci NKWD i kominternu w państwach Zachodniej Europy oraz w USA. Kto sprzeciwiał się interesom Kremla, zostawał bardzo szybko faszystą.
www.youtube.com/watch film New Poland 2010PL 1/4
Teraz wróćcie do naszych czasów, zamieńcie nazwisko Piłsudskiego na Kaczyńskiego a robotników i chłopów na, powiedzmy młodych wykształconychi zwolenników wolnej miłości i mamy rozwiązanie zagadki tak zmasowanego ataku na część polskiej prawicy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 19:17:22 | 2010-10-26
Nigdy nie miałem okazji bronić J.Kaczyńskiego przed zarzutami ze strony miłośników PO, że jest murzynem, bo jakoś nikt go o to nie posądzał, ale o to, że jest gejem , lub żydem, to już tak. I bardzo mnie wtedy te zarzuty dziwiły, bo według propagandy PO ich elektorat jest nowoczesny i wykształcony. Skąd więc takie homofobiczne i rasistowskie zarzuty z tej niby "oświeconej" strony. Okazuje się jednak, że ja - moher muszę im tłumaczyć, że być żydem to nic złego, że nie umniejsza to wartości człowieka, nawet bycie gejem też nikogo nie przekreśla. Podawałem wówczas przykład polityka z Niemiec.
Teraz Tobie muszę dawać wykład o moim spojrzeniu na te sprawy. Co się z wami dzieje? Czy Ty jesteś tropicielem rasistów i homofobów? Jeżeli tak, to szukaj ich we wspomnianych wyżej gremiach.
To zdanie, które Tobą tak "wstrząsneło" napisał bym teraz inaczej. Bardziej ostro, bo poniżanie Leppera, tak jak poniżają niektórzy murzynów, czy żydów jest tak samo haniebne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 19:01:04 | 2010-10-26
Może tego nie wiesz, ale krzyż w polskiej i europejskiej kulturze kojarzy się jednoznacznie z krzyżem Chrystusa.

Ktoś zapytał czy jeżeli niewierzący postawi znak dodawania i zrobi kleksa, to czy jest profanacja. Wg Ciebie jest.

Czy jeżeli na krzyżu była tabliczka że postoi on do czasu zbudowania pomnika, i obrońcy chcieli to uszanować, to jest przywłaszczanie?

Tak, jest przywłaszczenie. Krzyż był substytutem pomnika, przyznał to nawet Kaczyński, więc o tych, którzy nie chcieli ani pomnika ani substytutu można co najwyżej powiedzieć, że są przeciwnikami pomnika. Tzw. obrońcy mówil natomiast, że przeciwnicy pomnika nie są katolikami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ess 18:32:56 | 2010-10-26
A zatem nie dam Ci spokoju. Proszę o wyjaśnienie - nie opisowe, co Ty uważasz, ale w odniesieniu do tamtego zdania. A teraz po tej wymianie zdań też tak być je sformułował?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ess 18:23:25 | 2010-10-26
Groszek, aleś Ty niedomyślny, (l)ess chodzi o gejów i lesbijki, nie znasz jej jeszcze? Wystarczy że przysięgniesz na wszystkie swiętości ze popierasz homosiów i da Ci spokój ;)

Nie, przede wszyskim chodzi mi o dyskryminację z powodu koloru skóry. Groszek napisał, że Lepper to nie.... itd. Z tego wynika, że tamtych można dyskryminować a leppera nie można. Homoseksualizm to inna sprawa, może być kwestią tylko orientacji a może być kwestią zachowań, co jest już grzechem. A kolor skóry to tylko wygląd zewnętrzny. Tak trudno zrozumieć? Na portalu katolickim nikogo nie razi kiedy Groszek pisze, że nie można traktować Leppera jak gorszego od siebie, bo nie jest.. i tu pada okreslenie innych narodowości. Teraz jaśniej? Po co te złosliwości i ironia ? Nie lepiej napisać, że pisałeś szybko i zdnaie wyszłó jak wyszło, że w Polsce można sobie używać określeń innych narodowości dowolnie i zazwyczaj nikogo to nie razi więc nie myślałeś, że ktoś zwróci na to uwagę?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 17:58:14 | 2010-10-26
Dzięki ~witek za otworzenie mi oczu. Chyba masz rację, wszystko teraz ucichło, a myślałem, że mi się komp zawiesi, bo ciągle tylko: Groszek i Groszek.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~witek 16:50:14 | 2010-10-26
Groszek, aleś Ty niedomyślny, (l)ess chodzi o gejów i lesbijki, nie znasz jej jeszcze? Wystarczy że przysięgniesz na wszystkie swiętości ze popierasz homosiów i da Ci spokój ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 16:41:41 | 2010-10-26
Potępiam każdy rasizm, czy to ze względu na kolor skóry, pochodzenie, wyznawaną religię, czy preferencje seksualne.

~ess zadajesz pytania jak prokurator. Dobrze, że nie zapytałeś o numer mojego konta.
Dyskryminacja jest złem w każdym społeczeństwie, nie tylko jak piszesz w katolickim.
Dlatego proszę  Cię byś też napisał protest do obecnych władców TV podobno publicznej którzy zdjęli z wizji bardzo ciekawe programy A. Gargas i B. Wildsteina. Ja już wysłałem do nich pismo. A ty?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nijak 16:11:16 | 2010-10-26
"Przechodnie reagowali obojętnie."
Wszystkich to już znużyło.

Wszystko odżyje na nowo gdy tylko Jarek zacznie biegac tam z kwiatami i będzie znowu wzywał płomiennie do działań antyrządowych i antyprezydenckich.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?