Sikorski jest zadowolony z polityki wobec Rosji

Mamy teraz konstytucyjną normalność. Częste spotkania, wspólne uzgodnienia. Utrzymaliśmy zwyczaj uchwalania stanowiska rządu przed ważnymi podróżami prezydenta, tak aby mógł skutecznie to stanowisko prezentować" - mówi minister Radosław Sikorski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

 

Taka współpraca cieszy szefa resortu spraw zagranicznych, który pytany, dlaczego tak nie było za kadencji poprzedniego prezydenta odpowiada: "Bo prezydent Lech Kaczyński szczycił się tym, że wbrew konstytucji, prowadził inną politykę zagraniczną niż Rada Ministrów".

 

Sikorski ubolewa także nad ostatnimi wypowiedziami Anny Fotygi. Nie jest to bowiem opinia osoby całkiem nieznanej, ale jego poprzedniczki na fotelu szefa MSZ. Zresztą teoretycznie, jako przedstawicielka opozycji, może również zostać w przyszłości jego następczynią.


Dobrze, że Anna Fotyga nie została naszym ambasadorem przy ONZ, bo wstyd byłby jeszcze większy niż po jej nagłym odejściu ze stanowiska w Międzynarodowej Organizacji Pracy - twierdzi minister Sikorski.

 

Broni jednocześnie otwartej polityki wobec Rosji, dostrzegając w tym kraju wielu nowych polityków, dostrzegających konieczność zmian w polityce zagranicznej mocarstwa. W przyszłości widzi szansę na daleko posuniętą integrację z zachodem.

 

Minister Radosław Sikorski ma duże oczekiwania wobec grudniowej wizyty Prezydenta Miedwiediewa w Polsce: "Rosja jest naszym drugim partnerem handlowym. Dziesiątki tysięcy miejsc pracy w Polsce zależą od tego handlu, który jak wiemy z ostatnich lat, podlega zmianom w klimacie politycznym" - podkreśla i dodaje: "Dlatego politycy, którzy obrażają Rosję, czy jest ku temu powód czy nie, szkodzą także wzrostowi naszej pomyślności i siły".

 

Cała rozmowa z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim w weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sikorkaniebogatka 13:55:40 | 2010-10-16
Sikorski jest zadowolony z polityki wobec Rosji - i tylko to się naprawdę liczy, zadowolenie szefa MSZ, który nagle zniknął z ekranów, szpalt i ust ludzi mądrych. Mamy normalność i wszyscy, poza warchołami, mówią jednym głosem. Prosiaczki z folwarku Orwella byłyby nareszscie szczęśliwe i zadowolone.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?