Projekty o in vitro zostaną przekazane komisji

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował w środę, że skieruje do prac komisji sejmowej wszystkie projekty ustaw dotyczące zapłodnienia in vitro. Zapowiedział również inwentaryzację wszystkich projektów ustaw, nad którymi pracuje Sejm.

 

- Wszystkie projekty, które znajdują się w szufladzie marszałka, przekazuję do komisji i tam będą procedowane - powiedział Schetyna na porannym briefingu w Sejmie. Wyraził nadzieję, że praca nad tymi projektami odbędzie się "w dobrym tempie i z dobrym skutkiem".

 

Marszałek przekaże do komisji zdrowia trzy projekty dotyczące in vitro: autorstwa Jarosława Gowina, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (oboje z PO) oraz Bolesława Piechy (PiS).

 

Według projektu Gowina, zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet. Gowin proponuje, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce.

 

Z kolei Kidawa-Błońska chce dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych oraz ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z propozycją posłanki PO, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie.

 

Projekt Bolesława Piechy zakazuje w ogóle stosowania in vitro, przewiduje jednak możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane.

 

Podkomisja ds. in vitro sejmowej komisji zdrowia od lipca pracuje już nad dwoma innymi projektami: jednym złożonym przez posła niezrzeszonego Marka Balickiego (projekt dopuszcza tworzenie wielu zarodków i zamrażanie ich, zakazuje handlu komórkami) oraz nad propozycją Joanny Senyszyn z SLD (propozycja zakłada finansowanie in vitro ze środków NFZ).

 

Marszałek Sejmu zapowiedział także, że zwróci się do szefów wszystkich komisji sejmowych, by zrobić "inwentaryzację wszystkich projektów, które znajdują się w poszczególnych komisjach". Jak zapewnił, nie ma zbyt wiele projektów ustaw w "marszałkowskiej zamrażarce". - Nie ma dużo takich projektów, wiele procedowanych jest w komisjach i tempo często nie jest najlepsze - dodał.

 

- Chciałbym, abyśmy zinwentaryzowali, jak wygląda praca nad poszczególnymi projektami ustaw, jakie jest tempo, jaka jest skuteczność prac prezydiów komisji i samych komisji - podkreślił Schetyna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook