Na zaprzysiężeniu m.in. Wałęsa i Kwaśniewski

Na zaprzysiężeniu m.in. Wałęsa i Kwaśniewski
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / apd

Byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski będą na piątkowej uroczystości zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego. Jak powiedział PAP w środę szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla, trwa potwierdzanie listy gości tej uroczystości.

Według Czapli, w piątek na uroczystości na pewno będą obecni prezydenci Wałęsa i Kwaśniewski, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jak wynika z informacji PAP z otoczenia prezydenta elekta, nie ma ostatecznej decyzji w sprawie zaproszenia gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Zaproszenia zostały skierowane także m.in. do prymasa Józefa Kowalczyka i metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza.

Gośćmi uroczystości mają być również przedstawiciele wspólnot religijnych w Polsce - zwierzchnik Kościoła Prawosławnego abp Sawa, Naczelny Rabin w Polsce Michael J.Schudrich, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp Ludwik Jabłoński, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Marek Izdebski oraz abp Jeremiasz - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

DEON.PL POLECA

Zaproszenia otrzymali także byli marszałkowie Sejmu i Senatu, który nie zasiadają obecnie w parlamencie: Wiesław Chrzanowski, Józef Oleksy, Marek Jurek, Adam Struzik, Longin Pastusiak oraz Alicja Grześkowiak.

Obecny ma być także szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch oraz dowódcy sił zbrojnych.

Uroczystość zaprzysiężenia ma rozpocząć się o godz. 10.00. Szef Kancelarii Sejmu przywita prezydenta elekta i jego małżonkę przy wejściu głównym i przeprowadzi do sali plenarnej. Parę prezydencką przywitają przed wejściem do sali marszałkowie Sejmu i Senatu.

W sali plenarnej, przed Zgromadzeniem Narodowym Komorowski złoży przysięgę o treści: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę może zakończyć słowami "Tak mi dopomóż Bóg". Następnie prezydent wygłosi orędzie.

Po zaprzysiężeniu Komorowski najprawdopodobniej złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów poległych w II wojnie światowej. Spotka się także - w gabinecie marszałka Sejmu - z Konwentami Seniorów obu izb.

Na sali plenarnej Sejmu przygotowanych będzie 560 miejsc dla posłów i senatorów, którzy stanowią Zgromadzenie Narodowe.

Na galerii zasiądą m.in. członkowie rządu, którzy nie są parlamentarzystami, przedstawiciele instytucji państwowych, m.in. Prokurator Generalny Andrzej Seremet, I prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Roman Hauser, prezes NBP Marek Belka, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Gośćmi uroczystości mają być także prezydent Warszawy, przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej oraz rodzina prezydenta elekta i jego przyjaciele.

Pytany o upamiętnienie zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Czapla powiedział, że będzie ono miało miejsce w orędziu prezydenta elekta.

Po uroczystości w Sejmie nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 12 w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana. Mszę będzie koncelebrował abp Nycz.

Z kolei o godz. 14 w Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

Formalnie przejęcie przez Komorowskiego zwierzchnictwa nad armią nastąpi 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego.

Pierwszym po zaprzysiężeniu zagranicznym gościem Komorowskiego ma być prezydent Czech Vaclav Klaus. Politycy mają spotkać się w Karkonoszach. Według nieoficjalnych informacji PAP, na początku września Komorowski uda się z pierwszą wizytą zagraniczną do trzech europejskich stolic: Brukseli, Paryża i Berlina. W grę wchodzą dwa terminy: 1-3 lub 7-9 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na zaprzysiężeniu m.in. Wałęsa i Kwaśniewski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.