140 tys. pielgrzymów wraca z Częstochowy

Dodatkowe pociągi z ok. 4 tys. miejsc siedzących i wzmocnione składy wyjeżdżające z Częstochowy do największych miast - to propozycja przewoźników kolejowych dla pątników wracających z sierpniowej pielgrzymki na Jasną Górę.

 

Na Jasną Górą przybywa pieszo rocznie ok. 140 tys. pielgrzymów; najwięcej w sierpniu, by wziąć udział w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie z myślą o nich kolejarze podstawią dodatkowe pociągi.

 

Osiem dodatkowych pociągów z ok. 4 tys. miejsc siedzących przygotowały Przewozy Regionalne. Składy te pojadą z Częstochowy do Bydgoszczy, Gdyni, Rzeszowa, Słupska, Szczecina i Warszawy między 31 lipca a 15 sierpnia, jednak większość jest planowana na dni między 12 a 15 sierpnia.

 

"Pociągi do Bydgoszczy, Gdyni i Szczecina będą odjeżdżały późnym wieczorem, żeby umożliwić pielgrzymom uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim rozpoczynającym się o godz. 21. Pozostałe składy - do Rzeszowa, Słupska i Warszawy - wyruszą po południu, by pasażerowie mieli wygodne połączenie po zakończeniu głównych uroczystości" - powiedział PAP rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski.

 

Jak wyjaśnił, wszystkie pociągi są ogólnodostępne. Pasażerowie jadący z Częstochowy zapłacą za bilet zgodnie ze specjalną taryfą relacyjną, według której bilet normalny do Krakowa i Skierniewic kosztuje 29 zł, a studencki 18,27 zł, do Tarnowa i Warszawy normalny 39 zł, a studencki 24,57 zł, do Bydgoszczy, Gniezna, Piły, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Trójmiasta normalny 49 zł, a studencki 30,87 zł, natomiast do Koszalina i Słupska normalny 59 zł, a studencki 37,17 zł. "Pasażerowie wsiadający na pozostałych stacjach zapłacą za bilet według taryfy InterRegio. W pociągach pielgrzymkowych nie będą honorowane inne promocje" - powiedział Olszewski.

 

Dodatkowych pociągów nie będzie podstawiać PKP Intercity. Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka spółki Małgorzata Sitkowska, przewoźnik planuje wzmacniać pociągi jadące z Częstochowy do innych dużych miast dodatkowymi wagonami. "Proszę pamiętać, że w połowie sierpnia zmienia się turnus wakacyjny, więc na innych kierunkach też będzie wielu podróżnych. Jednak mamy na uwadze to, że pielgrzymi będą wracać z Częstochowy, więc myślimy o tym, by nasze rozkładowe pociągi z Częstochowy wzmacniać, tak by było w nich więcej miejsc" - powiedziała rzeczniczka PKP Intercity.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~MK 12:49:35 | 2010-08-01
Brawo PRy!
IC schodzi coraz bardziej na dno!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook