Hillary Clinton wylądowała w Krakowie

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton złożyła w sobotę kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. W ten sposób oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

Wieniec składany w imieniu narodu amerykańskiego został ułożony z kwiatów w kolorze amerykańskiej flagi: czerwonych, białych i granatowych.

 

Amerykańska sekretarz stanu złożyła też kondolencje kilku rodzinom ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

Pod Krzyżem Katyńskim byli bliscy: wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Kremera, Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych RP gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego oraz Wojciecha Seweryna - artysty plastyka, twórcy Pomnika Ofiar Katynia w Chicago.

 

Hillary Clinton przyjechała następnie do dawnej Fabryki Schindlera na krakowskim Zabłociu, w której obecnie znajduje się ekspozycja poświęcona wojennym losom krakowian.

 

Po krótkim zwiedzaniu wystawy Clinton spotka się z przedstawicielami społeczności żydowskiej, romskiej i hierarchami Kościoła katolickiego.


Sekretarz stanu USA ma oficjalnie poinformować o wsparciu rządu amerykańskiego dla Muzeum Auschwitz - Birkenau.

 

To odpowiedź na apel polskiego rządu o wsparcie tzw. funduszu wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane będą prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Fundacja powstała w styczniu ubiegłego roku. Do tej pory kilka państw europejskich zadeklarowało wpłaty w wysokości ok. 67 mln euro, w tym Niemcy 60 mln euro.

 

Hillary Clinton przyleciała do Polski na jeden dzień, by wziąć udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook