Politycy opozycji wsparli pod Sejmem 13-letnią Ingę; RPO wysłał zaproszenie na spotkanie

(fot. depositphotos.com)

Politycy opozycji m.in. europoseł Andrzej Halicki (PO) wsparli pod Sejmem protest ws. klimatu 13-letniej Ingi Zasowskiej; swoje poparcie wyraziła też w Gdańsku prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Zaproszenie na spotkanie 13-latce wysłał także Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

W piątek pochodząca z Grodziska Mazowieckiego Inga była pod Sejmem już drugi raz. Podczas briefingu dla mediów podkreśliła, że w Europie trwa fala upałów, w Polsce najgoręcej było w środę, teraz jest chłodniej, ale na południu Europy temperatura sięga 40 stopni. Jak zaznaczyła, kwiecień w Polsce był wyjątkowo suchy, a potem nastały powodzie. "Skutków zmiany klimatu nie da się już ukryć. Na mediach spoczywa wielka odpowiedzialność informowania społeczeństwa o najważniejszych rzeczach i kształtowanie opinii publicznej. Dlaczego wciąż mówicie tak mało o zmianie klimatu, skoro teraz nic nie jest ważniejsze. Ten temat powinien był priorytetem" - zwróciła się do dziennikarzy.

 

Jak oświadczyła, "nie zależy jej, aby mówiono o niej". "Zależy mi na tym, byście mówili o zmianie klimatu. O tym, że jeżeli teraz nic nie zrobimy - czeka nas katastrofa" - podkreśliła.

 

Większe grono strajkujących

 

W rozmowie z PAP Inga przyznała, że "protestuje przeciwko temu, że politycy nie przejmują się zmianą klimatu". Dodała, że pod Sejmem jest po to, aby zaapelować do polityków, aby zainteresowali się tematem. W piątek znowu pojawiła się z kartką: "Wakacyjny strajk klimatyczny".

 

Tym razem Indze pod Sejmem towarzyszyła grupa ok. 50 osób - dzieci i młodzieży. Mieli ze sobą transparenty: "Inga na ministra środowiska", "Dzieci i ryby mają głos", "Dosyć smogu. Mam 16 alergii", "Edukacja dla klimatu" czy: "Nie myślcie tylko o sobie".

 

Inga przyznała w rozmowie z PAP, że wiele osób już proponowało jej spotkanie, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. "Ja się boję, żeby nie było czegoś takiego, że politycy poobiecują przed wyborami, a potem nic nie zrobią" - powiedziała.

 

"Wielka wiedza i wrażliwość"

 

Wśród polityków, którzy spotkali się w piątek z Ingą był europoseł Koalicji Europejskiej Andrzej Halicki. "Dzisiaj młodzież posiada wielką wiedzę i ma wielką wrażliwość. Pomimo wakacji jest gotowa spędzać czas przed Sejmem, by politykom i decydentom przypominać jak wielkie i cywilizacyjne jest to wyzwanie. Jesteśmy pełni podziwu i wsparcia!" - napisał na Twitterze.

 

Po Sejmem był również lider Zielonych Marek Kossakowski. "Czułem obowiązek, żeby tam podejść" - powiedział PAP. "W tym momencie, kiedy Inga, czy inne osoby z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego mówią, że trzeba wywrzeć ten nacisk na polityków, słusznie to mówią, to ja czuje obowiązek, że pokazać, że my jako partia Zieloni jesteśmy. Na nas też trzeba wywierać wpływ" - dodał.

 

W piątek do protestu dołączyli również przedstawiciele młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia. Swoje poparcie na Twitterze wyraziła m.in. europosłanka KE Róża Thun. Solidarność z Ingą demonstrowały pod pomnikiem Neptuna w Gdańsku prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz europosłanka KE Magdalena Adamowicz.

 

Inga zapowiedziała, że swój protest będzie kontynuowała w kolejne piątki. "Na razie planuje do końca lipca, a co będzie dalej, to jeszcze nie wiem" - dodała.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 16:56:01 | 2019-06-29
Dziewczynka musiała przejść mocne pranie mózgu inaczej by tak sie nie zachowywala. Chyba, że jej ktoś płaci to rozumiem :P 

Oceń 5 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 16:52:24 | 2019-06-29
Osobiście uważam, ze nie ma dowodów na ocieplenie klimatu ;) 

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 23:09:04 | 2019-06-28
A dlaczego nie jeździ strajkować do Berlina, Moskwy, Pekinu? Przecież tamte państwa zatruwają powietrze i środowisko od kilku do kilkuset razy bardziej niż Polska.

Oceń 11 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lignator 23:04:09 | 2019-06-28
No patrzcie, jest i słowiańska odpowiedź na Gretę Thunberg. Dobrze, że strajkuje w wakacje, bo szwedzki oryginał nie chodzi do szkoły dając zły przykład dzieciom z całego świata.

Oceń 12 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 16:51:19 | 2019-06-28
To nie jest protest polityczny, to nie jest protest polityczny :D :D

Oceń 16 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?