W Gdańsku temperatura może przekroczyć 30 stopni. Co pomoże w schłodzeniu mieszkańców?

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Prognozy mówią, że we wtorek i środę w Gdańsku temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. W schłodzeniu się mają pomóc mieszkańcom zamgławiacze: w mieście będzie ich 6, a w zaspokojeniu pragnienia - uliczne zdroje, których w Gdańsku jest 25.

 

Jak poinformował miejski portal www.gdansk.pl, w tym roku w Gdańsku ustawionych zostanie sześć zamgławiaczy. Cztery z urządzeń już działają. Stoją one przy Forum Gdańsk, w centrum Hevelianum oraz na terenie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego (tu stoją dwa urządzenia). W tym tygodniu zostanie uruchomiony zamgławiacz na Stogach (przy wejściu na plażę ul. Wydmy), a lokalizacja ostatniego nie została jeszcze rozstrzygnięta.

 

25 punktów ze źródełkami

 

Z kolei zdroje, czyli źródełka, z których latem można zaczerpnąć zimnej wody, działają w 25 punktach Gdańska. Osiem z nich zlokalizowanych jest w gdańskim pasie nadmorskim - w pobliżu wejść na plaże. Kilkanaście kolejnych źródełek zainstalowano w ostatnich latach w innych miejscach, w których latem przebywa wiele osób, w tym przy głównych szlakach komunikacyjnych, dużych centrach handlowych i kulturalnych. Zdroje te mają jednolity, nowoczesny design - przypominają kamienne beczułki.

 

Wyjątkowy wygląd mają trzy kolejne zdroje, które miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) ustawiła w historycznym centrum miasta. Stoją one na tyłach gdańskiego Dworu Artusa, przy ul. Świętojańskiej, niedaleko kościoła św. Jana oraz przy ul. Szafarnia w sąsiedztwie mostu wiodącego na gdańską Ołowiankę. Każdy z tych wodopojów ma inny wygląd nawiązujący do historii danego miejsca. GIWK ma w planach kolejne tego typu inwestycje.

 

Wrocław: areszt dla mężczyzny, który ugodził nożem księdza >>

 

GIWK zaprasza też do zwiedzania zarządzanych przez tą spółkę miejsc, w których naturalnie utrzymuje się chłód - ukrytych pod ziemią dawnych zbiorników wody Stary Sobieski i Stara Orunia. W ostatnim czasie zostały one wyremontowane i udostępnione do zwiedzania. Jak podaje portal www.gdansk.pl, w miejscach tych panuje temperatura rzędu 8 - 10 st. C.

 

Według ostrzeżenia drugiego stopnia wydanego przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni upały będą się utrzymywać w Gdańsku we wtorek i środę. W ciągu dnia temperatura powietrza może sięgnąć 33 st. C. Prognozowana temperatura minimalna w nocy to 18 - 20 st. C.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook