Halicki o nabożeństwie przed Paradą Równości: uważam, że granice zostały przekroczone

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Widząc ten obrazek, uważam, że granice zostały przekroczone - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM Andrzej Halicki (PO) pytany o sobotnią Paradę Równości w Warszawie oraz "nabożeństwo ekumeniczne", które odbyło się przed zgromadzeniem.

 

"Jestem niechętny do przekraczania takiej granicy, którą widzę po obu stronach. Potrzeba jest tolerancji i mówienia o szanowaniu siebie wzajemnie, ale jednocześnie różnego rodzaju prowokacje powodują różne ataki" - zaznaczył Halicki.

 

Polityk dopytywany, czy uważa odprawianie tego typu "nabożeństwa" za coś nieodpowiedniego odparł: "To nie służy temu, co powinno być istotą całego przekazu, czyli poszanowania siebie nawzajem, niezależnie od poglądów, wartości, które się wyznaje, od tożsamości religijnej, narodowej" - powiedział. Jego zdaniem takie zgromadzenia jak Parada Równości powinny się odbywać, bez żadnych ataków.

 

"Widząc ten obrazek uważam, że te granice zostały mocno przekroczone. Intencje powinny być dokładnie odwrotne tzn. budujmy możliwość szanowania się nawzajem, a nie prowokujmy do tego, żeby były ostre reakcje" - mówił Halicki.

 

Pytany o opinie komentatorów, którzy zauważyli, że PO nie panuje nad przekazem m.in. dlatego, że prezydenci miast związani z PO biorą udział w paradach, w trakcie których dochodzi do tego typu wydarzeń odparł: "Ale to przecież nie PO organizuje. Natomiast faktem jest, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski objął patronatem ten marsz, tę paradę, zapowiadając to zresztą dużo wcześniej w trakcie kampanii. Powiedział, że to zrobi i jest w tym wypadku konsekwentny" - podkreślił polityk.

 

Zauważył też, że "przekraczanie granicy dobrego smaku" powoduje mobilizację elektoratu PiS i ostry atak, który jest związany z hejtem. "Uważam, że nie pomaga to budowaniu głównego przekazu, który prezydent Trzaskowski miał na myśli, mianowicie budowania poszanowania dla siebie nawzajem" - powiedział Halicki.

 

W sobotę stołecznymi ulicami przeszła Parada Równości; po raz pierwszy imprezę objął patronatem prezydent Warszawy. Według szacunków ratusza w paradzie wzięło udział 47 tys. osób, organizatorzy mówili o prawie 80 tys. uczestników.

 

Przed paradą zorganizowano tzw. nabożeństwo ekumeniczne. Odprawił je w Miasteczku Równości Szymon Niemiec, który w mediach społecznościowych tytułuje się "kapłanem katolickim bez przynależności konfesyjnej". Do marca pełnił funkcję ordynariusza Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego w Polsce. Kościół ten działał bez rejestracji, a 6 marca Niemiec podjął decyzję o jego likwidacji.

 

Na nagraniach w mediach widać, że w "nabożeństwie ekumenicznym" Niemcowi towarzyszył m.in. mężczyzna z durszlakiem na głowie, co jest znakiem charakterystycznym przedstawicieli Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti (KLPS), także bezskutecznie ubiegającego się o wpisanie do rejestru kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

 

W związku z reakcjami na "nabożeństwo ekumeniczne" Niemiec wydał w sobotę oświadczenie, w którym napisał, że takie "nabożeństwa" odprawia przed każdą Paradą Równości od 2010 roku. Zaprotestował też przeciwko "łączeniu go" z Kościołem Rzymskokatolickim. "Jako kapłan Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego (United Ecumenical Catholic Church, UECC) po raz kolejny przypominam, że bycie księdzem nie jest równoznaczne z przynależnością do dominującej w Polsce religii rzymskokatolickiej" - napisał.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

effa 11:55:33 | 2019-06-10
Granice zostały przekroczone już dawno, niestety. A to jest ciąg dalszy - badanie, ile jeszcze można. Obrzydliwe i wredne, bo ja choć myślę o LGBT swoje, to nikogo z tego powodu nie ośmieszam i nie urządzam prowokacji. W drugą stronę - jak widać. A spróbuj tylko powiedzieć, że coś Ci się nie podba, to zaraz będą za Tobą na ulicy krzyczeć, że wstyd i brak szacunku dla drugiego człowieka. Przecież to jest po prostu terror!  

Oceń 27 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 11:36:16 | 2019-06-10
Pedalstwo i lesbijstwo jest zboczeniem i ze społecznego punktu widzenia jest szkodliwe. Komus bardzo zależy żeby to, co jest nienormalne, zostało uznane za normalne. To, co jest nienormalne, nie powinno być propagowane, bo to skutkuje coraz większą nienormalnością. Sodoma została zniszczona właśnie dlatego, że to, co jest nienormalne, stało sie normą Sodomy.

Oceń 30 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook