IUNG: od marca do maja wystąpiła susza rolnicza

(fot. deposiphotos.com)

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że w okresie od 21 marca do 20 maja 2019 roku wystąpiła susza rolnicza na obszarze Polski. Największy niedobór wody zarejestrowano w płn-zachodniej części kraju, dotknął on przede wszystkim zboża jare i ozime.

 

W pierwszym okresie raportowania (od 20 marca do 20 maja) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -48 mm. Według IUNG, marzec, kwiecień i maj były ciepłe. W tym okresie opady atmosferyczne były zróżnicowane.

 

Największy niedobór wody (KBW poniżej -120 mm) w tym sześciodekadowym okresie wystąpił na terenie Pojezierza Lubuskiego. Natomiast najmniejszy był na południu kraju oraz na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim (KBW - od 50 do powyżej 50 mm).

 

Według IUNG, susza rolnicza występuje na terenie województw: Lubuskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego. Deficyt wody notowany jest w uprawach: zbóż jarych i ozimych oraz truskawek.

 

"W pierwszym okresie raportowania od 21 marca do 20 maja 2019 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 68 gminach Polski (ok. 3 proc. kraju), wystąpiła w 4 województwach na powierzchni 0,64 proc. gruntów ornych" - informuje raport IUNG.

 

W mniejszym zakresie dotknięte zostały suszą zboża ozime. Odnotowano ją w 45 gminach na terenie 4 województw. Niedobór wody stwierdzono także w uprawach truskawek. Suszę rolniczą odnotowano 24 gminach Polski położonych na ternie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.

 

"Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -70 do -100 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu deficytu wody, powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych, wystąpiły w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych" - czytamy w raporcie IUNG.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook