Jażdżewski: To co powiedziałem dotyczy Kościoła instytucjonalnego, hierarchii kościelnej

(fot. Free Poland / youtube.com)

To co powiedziałem dotyczy Kościoła instytucjonalnego, hierarchii kościelnej - powiedział szef "Liberté" Leszek Jażdżewski odnosząc się do swojego piątkowego wystąpienia na UW. Ocenił też, że Kościół jest przeciwnikiem nowoczesności w Polsce i nie ma prawa pouczać Polaków o moralności.

 

Jażdżewski był pytany w poniedziałek na antenie Polsat News o swoje piątkowe wystąpienie poprzedzające wykład Donalda Tuka, szefa Rady Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Zapewnił, że nikt wcześniej nie czytał jego wystąpienia. "Z Donaldem Tuskiem nie wymienialiśmy się tekstami wystąpień" - zapewnił. Zapytany, czy fakt, że po jego wystąpieniu Tusk nie klaskał odebrał jako wyraz dezaprobaty odpowiedział: "Nie oczekiwałam od głównego gościa, że będzie entuzjastycznie wspierał swój support. Jego rolą było dać świetne wystąpienie główne, na które wszyscy przyszli i z tej roli się wywiązał".

 

Nawiązując do swojej wypowiedzi o "świniach taplających się w błocie" powiedział: "Reakcja na moje słowa potwierdza, że miałam rację. Nie ma sensu odpowiadać na zarzut, że się jest satano-faszystą, albo tłumaczyć się, że nie jest się zabójcą księdza Jerzego Popiełuszki".

 

Wyjaśnił, że mówiąc o "świniach" miał na myśli ludzi, "którzy manipulują emocjami", "żyją z nienawiści", "żyją z tego, że kreują negatywne emocje i liczą na to, że wpadniemy w pułapkę - dotyczy to komentatorów i polityków - i że będziemy chcieli odpowiedzieć hejtem na hejt".

 

"A teza, którą postawiłam jest taka, że nie wygra się na zapasy ze świnią w błocie więc nie warto tego podejmować" - dodał.

 

Zapewnił też, że w tej części swojego wystąpienia nie miał na myśli Kościoła katolickiego, księży i ludzi wierzących. "Taką interpretację próbowały narzucić media, w tym «Wiadomości Kurskiego», i prawicowy mainstream" - ocenił.

 

Wyjaśnił też wypowiedź: "Polski Kościół zaprał się Ewangelii. Zaparł się Chrystusa. I gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody".

 

"To co powiedziałem dotyczy Kościoła instytucjonalnego, hierarchii kościelnej, która myślę, że to dla bardzo wielu Polaków staje się coraz oczywistszym, że Kościół zorientowany jest na sprawowanie władzy doczesnej, na zagarnianie władzy politycznej, na gromadzenie dóbr doczesnych i jest - pomijając to, że jest głęboko niesprawiedliwy, czy rości sobie władzę wobec kobiet, tutaj kwestia aborcji się kłania - to jest kompletnie nierozliczony z kwestii pedofilii. Główną tezą w tej części mojego wystąpienia, było to, że Kościół jest głównym przeciwnikiem nowoczesności w Polsce i nie ma prawa pouczać Polaków o moralności" - mówił.

 

"Nie mówię o ludziach, bo jest bardzo wielu wybitnych księży, nawet biskupów (...) Natomiast Kościół, jako instytucja, jest instytucją zdemonizowaną" - dodał.

 

Pytany o krytykę jego wypowiedzi ze strony Koalicji Europejskiej, w tym PSL i PO, a także Adama Michnika, odpowiedział: "Nawiązując od tej samej tradycji co Adam Michnik, mam poczucie, że jest dużo systemów wartości, które nie wymagają odwołania się akurat do tradycji Polskiego Kościoła".

 

Zapytany, kto był donatorem imprezy na Uniwersytecie Warszawskim, na której wystąpił Jażdżewski i Tusk, o co publicznie pytała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, wyjaśnił: "W dużym stopniu środki, które pozyskujemy, pozyskujemy bezpośrednio od ludzi w postaci crowdfundingu. Oczywiście pozyskujemy również zagraniczne granty, ponieważ rząd polski, który dysponuje naszymi pieniędzmi publicznymi, odciął się absolutnie od wspierania jakichkolwiek inicjatyw, które nie są po myśli tego rządu. Myślę o Ministerstwie Kultury i dotacjach dla czasopism ideowych".

 

"Pieniądze pochodziły z prywatnych darowizn, które na ten cel zostały zebrane i akurat żadne środki zagraniczne, których się bynajmniej nie wstydzimy, ale tutaj pani rzecznik (Beata Mazurek - PAP) i PiS-owska telewizja trafiła kulą w płot" - ocenił.

 

W piątek były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach". Podczas tego spotkania występował też Jażdżewski, który mówił m.in., że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

 

Wystąpienie Jażdżewskiego skrytykował później przysłuchujący się wykładowi Tuska szef Platformy Grzegorz Schetyna, który ocenił, że "forma i to, co mówił Jażdżewski" było "trudne do zaakceptowania".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.08

Liczba głosów:

147

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 09:53:23 | 2019-05-08
Proszę Państwa,
to nie początek wojny nuklearnej, to tylko gołąb zrobił kupkę na antenę radaru. Gołębie tak robią.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 16:56:45 | 2019-05-07
Wyjaśnił, że mówiąc o "świniach" miał na myśli ludzi, "którzy manipulują emocjami", "żyją z nienawiści", "żyją z tego, że kreują negatywne emocje...

Czyli pan Jażdżewski mówił też o sobie? 

Oceń 24 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ramona5271 12:09:10 | 2019-05-07
Jak zwykle PRAWDA BOLI KATOLI

Oceń 2 49 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maqom 10:21:41 | 2019-05-07
Każdy komuszek i esbek z IV wydziału opowiadał podobne historyjki:
kochamy Kościół tylko jesteśmy przeciw złej hierarchii.
Jak widać niedaleko padło jabłko od jabłoni.
Tłumaczenie Jażdżewskiego więcej niż naiwne i obliczone na naiwnych. Szkoda, że deon "robi" za tubę propagandową tego pana.

Oceń 120 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan Cyraniak 08:57:31 | 2019-05-07
Bardzo mnie ciekawi opinia felietonistów Deonu na temat wystąpienia tego Pana. Jak dotąd siedzą cicho. Szymon Hołownia też nic nie komentuje, Więzi i Tygodniki Powszechne też nie. Cała katolewica nabrała wody w usta. Jedynie ks. Kramer nie wytrzymał i gościa zjechał, ale ks. Kramer jest głęboko nawrócony w Duchu Świętym, więc nie głosi lewicowości pod płaszczykiem ewangelii (jak tamci), a ewangelię pod płaszczykiem lewicowości. Od długiego czasu szukam kogoś mu podobnego na katolewicy, ale nie znajduję.

Oceń 42 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook