Dulkiewicz do premiera: apeluję o natychmiastowe rozwiązanie chaosu w oświacie

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Apeluję o natychmiastowe rozwiązanie największego we współczesnej historii Polski chaosu w polskiej oświacie - napisała w wystosowanym w piątek liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Prezydent miasta zwróciła uwagę na sytuację maturzystów w Gdańsku, która jej zdaniem jest dramatyczna.

 

"Spośród 33 szkół, w których maturzyści czekają na klasyfikację, strajk kontynuuje 27 placówek. Oznacza to, że do matury może nie przystąpić 3,5 tysiąca uczniów" - podkreśliła.

 

"Zapowiedź dalszych negocjacji w dwa dni po przewidzianym przepisami terminie klasyfikowania uczniów ostatnich klas jest dla nich wyrokiem. Dlatego należy działać szybko" - oceniła Dulkiewicz, bo jej zdaniem rozwiązania problemu strajku nie widać.

 

Prezydent przypomniała także list, jaki w zeszłym tygodniu wystosował jej zastępca Piotr Kowalczuk do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Władze Gdańska wyrazili gotowość do wsparcia rozmów z protestującymi.

 

"Minister edukacji Anna Zalewska, niestety, nie skorzystała dotąd z doświadczenia polskich samorządów, choć oferowaliśmy pomoc i prosiliśmy o współdziałanie" - napisała Dulkiewicz.

 

Prezydent zwróciła się do szefa rządu z apelem o "natychmiastowe rozwiązanie największego we współczesnej historii Polski chaosu w polskiej oświacie". "Dziś w każdej inwestowanej w gdańską oświatę złotówce 44 grosze pochodzą wprost z budżetu mieszkanek i mieszkańców mojego miasta, reszta z subwencji oświatowej. W obliczu zaniedbań finansowych w obszarze oświaty nie da się dalej prowadzić zrównoważonego rozwoju polskich samorządów" - stwierdziła.

 

Przyznała przy tym, że dialog w obliczu strajku jest złożony i skomplikowany. Zaapelowała w związku z tym, by nie odkładać go w czasie.

 

"Jednocześnie wnosimy, by kompletując skład uczestników rozmów, nie pomijał pan polskich samorządów, realnych płatników reform i deform, nie tylko edukacji" - dodała Dulkiewicz.

 

Zaznaczyła, że to prezydenci, burmistrzowie i wójtowie odpowiadają za prowadzenie szkół. "Wiem, że pan i pański rząd jesteście gotowi do szybkich rozwiązań w imię celów strategicznych. Skorzystajcie proszę z tego rozwiązania w tej ważnej dla wszystkich sprawie" - napisała prezydent.

 

W zakończeniu Dulkiewicz wyraziła nadzieję, że "wszyscy zdamy egzamin dojrzałości".

 

W czwartek premier Morawiecki wraz z wicepremier Beatą Szydło zaprosili reprezentacje rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycji na rozmowy na temat oświaty w ramach okrągłego stołu, który ma się odbyć w piątek 26 kwietnia o godz. 12.00 na Stadionie Narodowym.

 

Udział w okrągłym stole potwierdził szef ZNP Sławomir Broniarz, zaznaczając, że wątpliwości związkowców budzą czas i miejsce rozmów. Uczestnictwo w rozmowach zapowiedziała także na piątkowej konferencji prasowej Koalicji Europejskiej szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

W piątek Koalicja Europejska zaapelowała do premiera Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zrealizowanie postulatów nauczycieli i zakończenie protestu. Lider PO Grzegorz Schetyna zadeklarował, że Koalicja wspiera nauczycieli i ich postulaty.

 

O zakończenie protestu i rozpoczęcie rozmów na temat reformy oświaty w ramach okrągłego stołu w imieniu PiS w piątek zaapelowała rzecznik partii Beata Mazurek. W odpowiedzi na apel Koalicji podkreśliła, że "Koalicja Europejska jest w stanie obiecać wszystko, a po wyborach, jak zawsze, ze wszystkiego się wycofa".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.21

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 00:29:52 | 2019-04-25
Czyli rozumiem, że pani Dulkiewicz mieszka na innej planecie, bo zupełnie nie orientuje się w rzeczywistości, którą sama tworzy. Co ona bierze do śniadania, bo marycha takich odlotów nie daje?

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maqom 00:46:29 | 2019-04-21
Pani Dulkiewicz, ten apel do posyłać do Broniarza, bo tu źródło całej choroby

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 20:48:44 | 2019-04-20
Rząd się wyżywi i jakieś strajki nauczycieli establishementu nie interesują. 

Oceń 1 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 15:50:49 | 2019-04-20
Czyli pani Dulkiewicz mówi, że sytuacja jest dramatyczna wskutek strajku, który wspiera.

Cudowne.

Oceń 11 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krakow.pl 09:38:13 | 2019-04-20
Ten największy we współczesnej historii Polski chaos w polskiej oświacie został wywołany wyłącznie wzięciem uczniów za zakładników w sporze "dorosłych" o pieniądze.
Wybór takiej "terrorystycznej" metody przed wyborami ma co oczywiste charakter polityczny.
Ponieważ taki strajk uderza nie tylko w uczniów, ale i ich rodziców, oraz  narusza prawa wielu innych osób i wywołuje chaos także poza sferą oświaty POWINIEN ZOSTAĆ JAK NAJSZYBCIEJ ZDELEGALIZOWANY. Powinny też zostać wprowadzone ustawowe rozwiązania umożliwiające uczniom normalne kształcenie, co jest ich świętym prawem.

Oceń 16 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook