Morawiecki: wszystkich chcemy zaprosić do "okrągłego stołu"

(fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że okrągły stół będzie "możliwością dogadania się" oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego".

 

"Płace są bardzo ważne, wynagrodzenia całościowe są ważne, ale najważniejsi są ludzie: uczniowie, nauczyciele, rodzice i jednostki wspomagające, takie jak rząd, samorząd, eksperci. Ich wszystkich chcemy zaprosić do okrągłego stołu: to będą reprezentacje rodziców - wylosowane, żeby to było wszystko w obiektywny sposób, oczywiście ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, także związkowców, ale również zapraszamy opozycję" - powiedział Morawiecki.

 

"Ja w ostatnim czasie dużo spotykałem się z rodzicami uczniów, którzy mówili mi o korepetycjach, które są powszechne. One powinny być zastąpione wysoką jakością kształcenia podczas lekcji w szkole, a nie po szkole. To jeden z elementów, który chcemy, żeby w kształceniu w szkołach był uwzględniony, żeby była to jakościowa zmiana" - dodał.

 

"Przedsiębiorcy wiedzą, że wykształcony uczeń, wykształcony młody człowiek jest podstawą powodzenia gospodarczego, we wszystkich wymiarach. My konkurujemy z fińskimi uczniami już dziś, z koreańskimi, z niemieckimi. To nie jest tylko sama przyjemność, chociaż oczywiście mam nadzieję, że dla większości uczniów uczenie się w szkołach, ale to również obowiązek. To jest obowiązek ogólnonarodowy. Dlatego chcemy, żeby nasza gospodarka rosła, przez jakość kształcenia, jakość szkolenia, jakość edukacji" - premier.

 

Nizeależnie od trwania protestu

 

Szef rządu był pytany na wspólnej konferencji prasowej z wicepremier Beatą Szydło m.in. czy warunkiem oświatowego "okrągłego stołu" będzie zawieszenie protestu oraz czy rząd rozważa przedstawienie podczas jego obrad nowej propozycji finansowej dla nauczycieli.

 

Morawiecki w odpowiedzi powtórzył swój apel do strajkujących o zawieszenie protestu. Zaznaczył jednak, że okrągły stół odbędzie się niezależnie od tego. "On dotyczy głębokiej przebudowy, którą chcemy zaproponować, ale chcemy też ją przedyskutować. Chcemy w otwarty sposób posłuchać głosu ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli (...), oczywiście związkowców także, ale także zapraszamy polityków opozycji; chcemy, żeby to był okrągły stół w realny sposób odpowiadający na potrzeby systemu edukacyjnego na najbliższe lata, może nawet dziesięciolecia" - mówił premier.

 

Polityk stwierdził, że odpowiadając na postulaty płacowe nauczycieli rząd zaoferował związkom nauczycielskim to, co mógł zaoferować i trzyma się tego, co zaproponował sekcji nauczycielskiej NSZZ "Solidarność". Zastrzegł zarazem, że celem "w najbliższych latach" jest doprowadzenie do dalszych wzrostów wynagrodzeń w oświacie i dlatego przedmiotem obrad będą także propozycje przedstawione przez Szydło na spotkaniach RDS, wiążące kolejne podwyżki ze zwiększeniem czasu pracy przy tablicy. "One nie są zapisane w kamieniu" - zaznaczył premier.

 

Apel Beaty Szydło do nauczycieli

 

Dziennikarze zapytali też przedstawicieli rządu o deklaracje szefa ZNP Sławomira Broniarza, iż akcja strajkowa będzie kontynuowana. Wicepremier Szydło odparła, że nie wyobraża sobie, że "nauczyciele nie będą ze swoimi uczniami w czasie matur" i oceniła, że Broniarz "nie mówi głosem wszystkich nauczycieli". "Wiem, że już w większości szkół te klasyfikacje się odbywają, w tych szkołach, w których jeszcze ich nie było, są planowane na po świętach, większość nauczycieli chce być razem ze swoimi uczniami" - powiedziała.

 

Zwróciła się jednocześnie do tych nauczycieli, którzy nie podjęli jeszcze decyzji w tej sprawie, o to, żeby "matury się mogły normalnie, spokojnie odbyć". "A my dołożymy wszelkich starań, żeby (...) w trakcie rozmów przy «okrągłym stole» wypracować takie rozwiązania, które będą państwa również i finansowo satysfakcjonowały" - dodała.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook