Komunikat Biblioteki Narodowej w sprawie publicznego spalenia książek

(fot. depositphoto.com / Fundacja SMS z NIEBA / facebook.com)

Biblioteka Narodowa to kolejna instytucja, która wypowiedziała się na ten temat. Napisano: "to niebezpieczna forma działalności duszpasterskiej".

 

Komunikat został opublikowany na stronie Biblioteki Narodowej:

 

Dokonując aktów publicznych należy rozważyć ich konsekwencje i przewidzieć możliwe reakcje. Publiczne spalenie książek w Polsce budzi wyjątkowe skojarzenia.

 

Odsłania historyczne konteksty, zwłaszcza tu - w kraju  dotkniętym w sposób wyjątkowo okrutny barbarzyństwem totalitaryzmów, które z palenia książek uczyniły symbol zniszczenia, w kraju, w którym w czasie drugiej wojny światowej zniszczono 70% zasobów bibliotek, którego Biblioteka Narodowa jako symbol niepodległości została świadomie podpalona przez niemieckich okupantów i w rezultacie niemal całkowicie unicestwiona - właśnie tu palenie książek, bez względu na pobudki i intencje, musi zostać uznane za nieodpowiednie i wzbudzić słuszny sprzeciw.

 

To niebezpieczna forma działalności duszpasterskiej. Jak słusznie pisał św. Tomasz z Akwinu: "Nie można usprawiedliwić złego działania podjętego w dobrej intencji". Cnota roztropności kształtuje zdolność do rozeznawania dobra i wyboru właściwych środków do jego czynienia. Aby się świadomie kierować cnotą roztropności, należy korzystać z nabytego doświadczenia, również wcześniejszych pokoleń.

 

Konieczna jest formacja zdrowego sądu i zdolność przewidywania, oparta nie tylko na wiedzy, ale i na wyobraźni, co pozwala uniknąć ostrej krytyki i publicznego zgorszenia.

 

Komunikat ukazał się na stronie Biblioteki Narodowej.

 

>> Palenie książek nie ma wiele wspólnego z Ewangelią

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.21

Liczba głosów:

107

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

efka47 11:48:48 | 2019-04-07
Katarzyniec: "Dlaczego wszystkie instytucje i publicyści zajęli tak jednostronne stanowisko, a tylko komenatrze Internautów są zupełnie przeciwne?!"
Dobre pytanie. Bo są mądrzejsi od Prymasa, biskupów, jezuitów i świeckich publicystów? Raczej wątpię. Bo są wykształconymi teologami? Raczej wątpię. Myślę, że należałoby się przyjrzeć edukacji religijnej w szkołach, być może stamtąd biorą się te skrzywione poglądy i akceptacja dla palenia książek. I z niedouczenia historycznego. Dobrze, że takie instytucje jak Biblioteka Narodowa wypowiadają się w tej kwestii. I dobrze, że ten barbarzyński czyn - palenie książek - wywołuje co raz szerszą dyskusję i refleksje.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 03:27:41 | 2019-04-05
Temat już jest tak przegrzany, że jeszcze chwila i spalę jakąś książkę...

Oceń 12 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Katarzyniec 14:09:55 | 2019-04-04
Kolejny autorytet i kolejna instytucja w misji dzielenia Kościoła. Ile jeszcze? Może dojdziemy kiedyś do Greenpeace broniącego stada świn przed Jezusem, który wypędził w nie demony...
Dlaczego wszystkie instytucje i publicyści zajęli tak jednostronne stanowisko, a tylko komenatrze Internautów są zupełnie przeciwne?! Temat będzie zapewne mielony w kazaniach, rekolekcjach i wszystkich mediach, siejąc podziały i zgorszenie, ale głównie u ... niewierzących i wątpiących. Módlmy sie o jedność.
Pokój i dobro

Oceń 25 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?