Znamy dokładny plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Adamowicza

(fot. PAP/Adam Warżawa)

Urna z prochami prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spocznie w Kościele NMP w Gdańsku. Msza św. pogrzebowa w sobotę 19 stycznia o godz. 12:00. Już dziś w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna z ciałem zmarłego.

 

O szczegółach informowała Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska: - Dziękuję za wyrazy solidarności, dobroci, w imieniu rodziny i swoim własnym. Organizatorem uroczystości pogrzebowych będzie Miasto Gdańsk przy współudziale rodziny. Jeśli chodzi o współuczestnictwo władz państwowych, rozmowy jej przedstawicieli z rodziną śp. pana prezydenta trwają, o szczegółach będziemy informować na bieżąco.
 
- Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku oraz przychylając się do prośby rodziny, a także do inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów docierających do nas w tych dniach Pan Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej - poinformował ks. prałat Ireneusz Bradtke proboszcz Bazyliki Mariackiej. 
 
Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 12.
 
Jak tłumaczyła Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska, uroczystości zaplanowano w taki sposób, by umożliwić jak najszerszemu gronu gdańszczanek i gdańszczan, ostatnie pożegnanie z prezydentem. W piątek i w sobotę komunikacja miejska będzie w Gdańsku bezpłatna, zachęcamy, by z niej korzystać.
 

Poniżej prezentujemy plan uroczystości pogrzebowych:

 
- czwartek, 17 stycznia, godz. 15, Dwór Artusa - uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona pamięci Pawła Adamowicza, z udziałem radnych miejskich wszystkich kadencji od 1990 r.
 
- czwartek, 17 stycznia, od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 h wystawiona zostanie trumna z ciałem zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, z udziałem asysty honorowej. Będzie można przyjść tutaj i pożegnać się z prezydentem, a także wpisać się do księgi kondolencyjnej (do 27 stycznia lub dłużej) - ECS będzie otwarte non-stop
 
- piątek, 18 stycznia, godz. 17, wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej podczas pochodu ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Staromiejska, Pańska, Węglarska, Piwna. Na trasie konduktu rozbrzmiewać będą chóralnie dzwony kościoła św. Katarzyny. Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny. Najpierw odezwie się największy dzwon "Katarzyna", następnie dołączy pięć pozostałych dzwonów kołysanych. Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon "Pokój i Pojednanie". W świątyni odbędzie się msza św., a następnie, do północy także będzie możliwość pożegnania z prezydentem. W nocy zwłoki zostaną poddane kremacji.
 
- sobota, 19 stycznia, od godz. 7 rano będzie można pomodlić się w Kaplicy Królewskiej (przy Bazylice) -  UWAGA! odwołano tym samym zapowiadaną wcześniej możliwość porannej modlitwy w Bazylice ze względów bezpieczeństwa
 
- sobota, 19 stycznia, o godz. 12 rozpocznie się pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Planowane jest rozstawienie telebimów w różnych punktach Gdańska, by umożliwić jak największej liczbie odbiorców obejrzenie pogrzebowego nabożeństwa
 
- W imieniu rodziny prosimy o nieprzynoszenie kwiatów. We wszystkich tych miejscach będą wolontariusze i puszki, w do których będzie można wrzucać pieniądze na dwa cele, szczególnie bliskie Pawłowi Adamowiczowi, na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - prosiła Aleksandra Dulkiewicz. - Rodzina prosi również o nieskładanie kondolencji.
 

 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Trzygrosze 00:58:34 | 2019-01-18
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... módlmy się też za Panią Magdę, za obie córki, za przyjaciół ś. p. Pana Prezydenta, za cały Gdańsk i za nas wszystkich!

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~demokracja 21:38:50 | 2019-01-17
Myślę , że warto się pomodlić za Śp Adamowicza.
Warto starać się stawać człowiekiem prawego sumienia.

i pamiętać 
Straż Miejską
www.youtube.com/watch?v=Zvb47wLbn10

obrońców demokracji i pozytywizmu
www.youtube.com/watch?v=EVhjBVs0fnY
"pozytywny"
www.youtube.com/watch?v=rRyFFVI_lck
"DJ kaczor przedstawia"
www.youtube.com/watch?v=K9XagnMiKY4

Oceń 26 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook