Jurek Owsiak: składam rezygnację

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji i szefa zarządu - powiedział na konferencji Jurek Owsiak.

 

"Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP" - powiedział Owsiak w czasie konferencji prasowej. Zapowiedział też, że fundacja będzie nadal funkcjonowała. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w siedzibie fundacji w Warszawie. Wszystkie kolorowe elementy graficzne 27. Finału WOŚP znajdujące się w pomieszczeniu zostały pokryte czarnym suknem. Na stole, za którym siedział Owsiak, ustawiono fotografię Adamowicza.

 

Owsiak wyraźnie przybity wiadomością o śmierci prezydenta Gdańska tłumaczył, że trudno winić organizatorów za to, że doszło do zbrodniczego ataku. "To się zdarzyło na przepięknej pokojowej, fantastycznej, bliskiej sercu wielu Polakom imprezie" - powiedział w poniedziałek były już szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

W jego ocenie, "trudno mówić jednoznacznie o złym zabezpieczeniu, bo ten finał nie odbywał się w Syrii i w Afganistanie". "On się odbywał w Polsce, w przedszkolach też. Wyobrażacie sobie, że w każdym przedszkolu będzie antyterrorysta, będzie kontrolował wszystkich" - dodał.

 

Jerzy Owsiak powiedział, że w Polsce stopień krytyki rozszerzył się w sposób haniebny. "Zakrawa o język nazistowski, faszystowski, groźby" - skomentował.

 

Ujawnił, że po niedzielnej tragedii w Gdańsku czytał na swój temat negatywne teksty w mediach, które określił, jako "prawicowe".

 

Przywołał także komentarz "jednej z posłanek, która zasiada w Sejmie". Nawiązał w ten sposób do wpisu Krystyny Pawłowicz na Twitterze, w którym napisała, że Owsiak "wzbudza w ludziach negatywne emocje z powodu skrajnie kontrowersyjnej postawy", "jest zakłamany lżąc na Kościół i jednocześnie śląc dzieci pod kościoły po datki". Dodała także, że "Owsiak musi odejść dla dobra sprawy i bezpieczeństwa innych". "To jest ten tekst, który się sączy" - powiedział Owsiak.

 

Nawiązując do informacji o tym, że policja zatrzymała osobę, która groziła śmiercią prezydentowi Poznania i Wrocławia wskazał, że "do tej pory takie groźby były traktowane, jako krytyka. (...) Stopień krytyki w Polsce rozszerzył się w sposób haniebny (...). Nie będąc już szefem fundacji, będę dla niej pracował, ale już nie będę podejmował żadnych decyzji. (...) Może wyluzują ci, którzy w Polsce dostali niesamowitą, otwartą przestrzeń do takich działań" - powiedział.

 

Jerzy Owsiak na poniedziałkowej konferencji prasowej podziękował wszystkim, którzy wspierali WOŚP. "Dziękuję wszystkim, którzy byli razem z nami, dziękuję za niezwykły finał, nie poddajemy się, fundacja się nie podda, ale jeżeli mnie nie będzie, to może wszystkim tym szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły z plasteliną włącznie - pani Barbara Piela, bardzo mnie pani uraziła, poczułem się istotnie jak w Auschwitz, pani to zrobiła" - mówił Owsiak.

 

Odniósł się w ten sposób do materiału, który został wyemitowany w programie "Minęła 20". Animowany film satyryczny przygotowała Barbara Piela. Pojawia się w nim kukiełka kojarząca się z Owsiakiem. Kukiełka ta nakręcana jest przez postać kojarzącą się z b. prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. W materiale widać, że postać przypominającą byłą prezydent Warszawy pakuje do swojego worka pieniądze zebrane przez marionetkę kojarzącą się z Jerzym Owsiakiem. W scenie tej daje się zauważyć, że na jednym z banknotów dwustuzłotowych pojawia się gwiazda Dawida.

 

Owsiak pod koniec konferencji wspomniał raz jeszcze prezydenta Pawła Adamowicza. "Zbierał razem z nami, był razem z nami i będzie z nami do końca świata i o jeden dzień dłużej. Dziękuję bardzo wspierajcie fundację, bądźcie razem z nami" - powiedział.

 

O śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poinformowali w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

W niedzielę wieczorem Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie był operowany.

 

 
Do decyzji Owsiaka odniosła się Janina Ochojska.
 
- Jurek Owsiak nie może brać tej tragedii na siebie. To, co się wydarzyło w Gdańsku nie ma nic wspólnego ze wspaniałym dziełem WOŚP. Apeluję do Jurka Owsiaka, żeby nie składał rezygnacji z funkcji szefa fundacji - mówi w rozmowie z Onetem Janina Ochojska.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.41

Liczba głosów:

121

 

 

Komentarze użytkowników (24)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Trzygrosze 22:06:41 | 2019-01-14
#JurekZostań

Oceń 11 40 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tojaew 21:04:53 | 2019-01-14
#JurekZostań

Oceń 11 47 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 17:38:52 | 2019-01-14
To bardzo zła decyzja. Nienawistnicy w rodzaju p. Pawłowicz i jej podobni - górą Tak zwycięża zło.

Oceń 22 166 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Radius 17:24:54 | 2019-01-14
Manipulacja niektórych komentujących.
Rząd wydaje rocznie na służbę zdrowia 90 mld złotych. Owsiak zbiera 50 mln złotych co stanowi 0,5 promila wydatków rządowych. Mimo to inicjatywa Owsiaka była by cenna,  bo wszystko co służy ludziom takie jest, gdyby nie jego ideologia relatywizmu.Pan Owsiak robi wiecej zła niż dobra. Wiem, że myślący ateiści też to rozumieją. Miejmy nadzieję, że kiedyś pan Owsiak to zrozumie.

Oceń 88 26 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ludwik_Maria 16:47:09 | 2019-01-14
Do wszystkich kretynów, nienawistników i zwyczajnych idiotów mieniących się katolikami, a sączących jad i siejących zamęt w kwestii działalności Jerzego Owsiaka: Proszę, jeśli ktoś z waszych bliskich zachoruje (nie daj Boże), zastrzeżcie od razu i bezwzględnie, aby nie ratowano jego życia przy użyciu aparatury medycznej zakupionej przez wośp. To będzie probierzem waszej jedynie słusznej ortodoksji, prawomyślności i ewangelicznej postawy. Tak, tylko to, a nie wywody na forum. I jeszcze: "Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego". (1J 3,15)

Oceń 21 185 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tolek 16:13:29 | 2019-01-14
Jedna z maksym św Ignacego głosi "boję się człowieka, który jedną ręką daje a drugą zabiera".

Oceń 61 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 15:46:08 | 2019-01-14
" Ta nienawiść także w moją stronę grzeje od 25 lat. Od tego czasu staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Nikt z tym nic nie robi."

Groźby są karalne. Nikt z tym nic nie robi? Czy zatem żyjemy w kraju bezprawia? (od 25 lat albo dłużej?) 
Słowa nienawiści prowadzą do przemocy, państwo prawa powinno z tym walczyć.

Oceń 21 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 15:40:19 | 2019-01-14
Boję się, że Ojciec Piórkowski ma rację.
Jurek Owsiak dalej będzie "staczał boje z ludźmi" jak od 25 lat,
a ktoś z pewnością ruszy z nim do walki.

"Głupcy, wszyscy głupcy.."

Oceń 71 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 15:27:18 | 2019-01-14
wielka szkoda :/

Oceń 23 180 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook