Z okazji Święta Niepodległości dzień otwarty w Sejmie i Senacie

(fot. shutterstock.com)

Z okazji Święta Niepodległości Sejm i Senat zostały otwarte dla zwiedzających; wszyscy chętni mogą zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie. Parlament będzie można zwiedzać w godz. 11-16; by wejść do gmachu, wystarczy okazać dokument tożsamości.

 

W Sejmie można obejrzeć znane z mediów wnętrza: Hall Główny, Salę Kolumnową, galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Korytarz Marszałkowski. W Senacie zwiedzający mogą zobaczyć salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale konferencyjne, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby - Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

 

W Senacie prezentowana jest wystawa "Dla Niepodległej. Udział senatorów II RP w odzyskaniu wolności przez Polskę", przygotowana przez Kancelarię Senatu. Prezentuje ona sylwetki 22 spośród 270 senatorów, którzy w różny sposób przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

W kilku miejscach na trasie zwiedzania na gości czekają przewodnicy, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat historii parlamentu, a także tłumaczą, jak wygląda proces legislacyjny. Odpowiadają też na pytania zwiedzających.

 

W ramach akcji "Mamy Niepodległą!" można otrzymać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji Święta Niepodległości. W Sali Kolumnowej dostępne jest też stoisko z nowościami przygotowanymi przez Wydawnictwo Sejmowe, które można nabyć za 1 zł.

 

Osoby, które chcą odwiedzić parlament, powinny mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i ze względów bezpieczeństwa poddać się kontroli pirotechnicznej. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji.

 

Pierwsi zwiedzający pojawili się przed sejmowym Biurem Przepustek przed godz. 11. Wśród chętnych do zwiedzania były rodziny z dziećmi, a także wycieczki.

 

Jak powiedział PAP Andrzej z warszawskiego Ursynowa, przyjechał na ul. Wiejską, by zobaczyć miejsca znane z przekazów medialnych. "Rozpoznałem większość pomieszczeń. Jedynie Sala Posiedzeń w telewizji wydaje się być większa niż jest na żywo" - zaznaczył.

 

Krzysztof, który przybył z Łomianek mówił, że chciał dać synowi "żywą lekcję historii". "Chciałem, by w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zobaczył miejsca, w których politycy decydują o przyszłości kraju" - wskazał.

 

Zdaniem Ewy z Bielan Sejm i Senat powinny być częściej udostępniane zwiedzającym; mogłoby to - jak mówiła - przyczynić się do zwiększenia zainteresowania Polaków polityką. "Każdy obywatel przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce" - powiedziała.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook