Prezydent: wspólne świętowanie będzie służyć budowaniu jedności

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości w Krakowie.

 

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości, jest to święto, podczas którego "wspominamy męstwo i zasługi wszystkich walczących o granice i miejsce Rzeczypospolitej w Europie i świecie, w tym żołnierzy Legionów Polskich, którzy w Krakowie rozpoczęli swój szlak bojowy".

 

List prezydenta odczytano podczas inauguracji objętego prezydenckim patronatem projektu "Płomień Niepodległości", w ramach którego na Kopcu Kościuszki zapalony został "płomień pamięci" - dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi, które płonąć będą do końca roku.

 

Prezydent wyraził również przekonanie, że "wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski, będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości".

 

Listy do uczestników uroczystości skierowali także związani z Małopolską wicepremier Beata Szydło oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreśliła Szydło, instalacja "Płomień Niepodległości", "to piękny sposób na uczczenie ofiary, jaką na ołtarzu naszego kraju złożyli polscy żołnierze, walczący o suwerenność".

 

"W istocie to taki żar miłości do utraconej ojczyzny, który mimo 123 lat zaborów nie zgasł w sercach Polaków, pozwolił nas przetrwać jako narodowi" - napisała Szydło w liście, odczytanym przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika. "On także był siłą, która nakazywała chwycić za broń i krwią poległych wyznaczać granice naszego kraju. Bo +wolność krzyżami się mierzy+. (...) Składam dziś hołd polskiej ziemi i jej synom, którym zawdzięczamy naszą wolność" - podkreśliła.

 

Z kolei Adamczyk zwrócił uwagę, że "własne, suwerenne państwo było zawsze dla narodu polskiego najwyższą wartością". "Losy odzyskania niepodległości przed stu laty, to nie tylko krwawe powstania i zrywy niepodległościowe, ale także codzienny wysiłek rodaków zamieszkałych na terenach I Rzeczypospolitej i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości i rozwijania rodzimej kultury" - podkreślił.

 

Jak dodał minister infrastruktury, "dzisiaj jesteśmy im za ten trud i przekazane dziedzictwo niezwykle wdzięczni". "Kontynuując ich dzieło sprzed stu lat, każdego dnia podejmujemy starania, aby tworzyć silne, nowoczesne i dostatnie państwo" - dodał.

 

Rozpalenie płomienia na Kopcu Kościuszki poprzedziło m.in. złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie, podczas symbolicznego uruchomienia instalacji rozbłysnął "płomień pamięci" - dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi, które płonąć będą do końca roku. Wydarzenie koncert pieśni patriotycznych "Od marzeń do niepodległości".

 

W weekend w całym kraju trwają uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Krakowie zaplanowano m.in. 70. Krakowską Lekcję Śpiewania najważniejszych polskich pieśni oraz odegranie hymnu państwowego z wieży Bazyliki Mariackiej i wspólne odśpiewanie go w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.73

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 22:05:05 | 2018-11-10
Wspólne świętowanie prezydenta z prezesem i "narodowościowcami?"

Oceń 4 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook