Pieniny: słynna 500-letnia sosna uszkodzona podczas akcji ratowniczej

(fot. shutterstock.com / Marta Pyzik / twitter.com)

Śmigłowiec TOPR uszkodził w czwartek podczas akcji ratowniczej liczącą około 500 lat reliktową skarłowaciałą sosnę na szczycie Sokolicy (747 m n.p.m.). Według przyrodników drzewo będące symbolem Pienin może obumrzeć.

 

W czasie akcji ratowniczej na szczycie Sokolicy złamała się górna gałąź sosny. "Nie wiemy, czy drzewo przeżyje. W najbliższych dniach wykonamy stosowne badania" - powiedział PAP kierownik Działu Udostępniania Pienińskiego Parku Narodowego Andrzej Kowalski.

 

Według świadków, którzy przekazali władzom PPN informację o zdarzeniu, drzewo uszkodził silny podmuch wywołany przez wirnik śmigłowca ratowniczego.

 

Karłowata sosna z Sokolicy to jeden z symboli Pienin, obok Trzech Koron i przełomu Dunajca. "Ubolewamy nad tą stratą. Informacje o uszkodzeniu sosny przyjęliśmy z szokiem i niedowierzaniem. Nasi pracownicy byli na miejscu i wykonali zdjęcia, potwierdzając zniszczenie drzewa" - poinformował Kowalski.

 

Około godz. 13.00 ratownicy GOPR zostali wezwani na ratunek 21-latki, która najprawdopodobniej zasłabła i spadła kilka metrów ze szczytu Sokolicy, doznając poważnego urazu głowy.

 

"Poprosiliśmy kolegów z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o transport poszkodowanej śmigłowcem, bo jej stan zdrowia wymagał natychmiastowej pomocy szpitalnej. Kobieta została na noszach wciągnięta na pokład śmigłowca ratowniczego. Ratownicy zajmowali się ratowaniem życia kobiety i najprawdopodobniej nikt nie zauważył, że siła podmuchu może uszkodzić cenne drzewo" - powiedział PAP naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR Mariusz Zaród.

 

Sokolica, obok Trzech Koron, jest obowiązkowym celem wędrówek turystów odwiedzających Pieniny. Wznosi się tuż nad zakolem Dunajca. Z jej szczytu roztaczają się piękne widoki.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kajetan Kowalski 18:29:46 | 2018-09-06
3 września zrobiłem jej jedno z ostatnich zdjęć. 
https://twitter.com/kajetanpl/status/1036948511659622400

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook