Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

(fot. shutterstock.com)

Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 

Szefowie MSZ Niemiec i Polski pytani byli na wspólnej konferencji prasowej, czy podczas ich rozmów pojawił się temat Nord Stream 2, oraz czy strona niemiecka rozumie obawy strony polskiej w tej sprawie.

 

Czaputowicz podkreślił, że stanowisko Polski różni się w tej kwestii od stanowiska niemieckiego. - Mówiąc w skrócie widzimy teraz ten spór jako istniejący między USA, a Niemcami - zaznaczył.

 

Putin wyraził nadzieję na pomyślne zakończenie rozmów ws. Nord Stream 2>>

 

Dodał, że prezydent USA Donald Trump i inni przedstawiciele administracji amerykańskiej twierdzą, że Nord Stream 2 będzie kolejnym "instrumentem" dostarczania środków finansowych dla Rosji, która wykorzysta je na modernizację swojej armii.

 

- Ta diagnoza była przedstawiana wcześniej przez Polskę - powiedział Czaputowicz podkreślając, że strona polska uważa, że ten gazociąg ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę.

 

- W tym sporze amerykańsko-niemieckim jesteśmy po stronie USA dlatego, że te argumenty są bardziej przekonywujące, zresztą sami je wcześniej podnosiliśmy - oświadczył Czaputowicz.

 

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział, że w Niemczech panuje przekonanie, iż ten gazociąg nie doprowadzi w Europie do uzależnienia od Rosji w kwestii dostaw gazu. Dodał, iż znane im są obawy polskiego rządu, ale Niemcy ich nie podzielają.

 

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Wyborga w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż w następnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

 

Nord Stream 2 ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

 

Rosyjski Gazprom zapowiada, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt przez Ukrainę może być utrzymany w "pewnej skali", przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić "celowość ekonomiczną nowego kontraktu" tranzytowego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 03:44:26 | 2018-08-21
O, znowu reset...

Ciekawe czy podpisali tajny protokół dodatkowy jak to onegdaj bywało?!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 21:24:13 | 2018-08-20
- W tym sporze amerykańsko-niemieckim jesteśmy po stronie USA dlatego, że te argumenty są bardziej przekonywujące, zresztą sami je wcześniej podnosiliśmy - oświadczył Czaputowicz.
--------
Zgadza się. Ameryka szuka rynków dla swojego gazu łupkowego. Sam rynek polski jest za mały, ale już rynek europejski jest na tyle duży, że się będzie w USA opłacało inwestować w infrastrukturę. 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:08:47 | 2018-08-20
Niemcy w sposób oczywisty łamią europejską solidarność paliwową. UE jest tu jak widać bezsilna. A to, że w Niemeczech"panuje przekonanie" to wiem i słyszałem to na miejscu, zaraz po stwierdzeniu, że Republika Federalna ma prawo "optymalizować koszty gospodarcze. "Kasa Misiu kasa", a solidarnością europejska można co najwyżej straszyć Polskę, gdy nie chce ponosić skutków bezmyślności p. Merkel w sprawie uchodźców. .

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

elpenor 19:23:04 | 2018-08-20
Polska przypomina sobie o Europie tylko kiedy czegoś chce lub czuje się zagrożona. Pisowski rząd myśli że UE istnieje po to by bronić interesów Polski, jedzie na Niemców i kogo się tylko da a później oczekuje że Rząd Niemiecki zrezygnuje z taniego gazu bo się to Panu w tupeciku w Waszyngtonie czy też jakiemuś naszemu politykierowi nie podoba, naiwność.

Oceń 3 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook