Prezydent: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej; było ludobójstwo

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Oczekuję prawdy historycznej: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, dochodziło tam do ludobójstwa na Polakach - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda, pytany o przyczyny, dla których nie zorganizowano wspólnych polsko-ukraińskich obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej.

 

"Ja po prostu oczekuję prawdy historycznej. Ja mówię jasno: tam nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, tam po prostu dochodziło do ludobójstwa, tam realizowano czystkę etniczną na Polakach, na zwykłych ludziach na wsi, na rolnikach, na polskich rodzinach, na dzieciach" - powiedział prezydent dziennikarzom w drodze powrotnej ze szczytu NATO w Brukseli, przy okazji którego spotkał się także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

 

Nawiązując do przebiegu swojej rozmowy z prezydentem Ukrainy Duda podkreślił: "Pan prezydent odpowiada: no ale były akcje ze strony polskiej także. Ja nie zaprzeczam temu. Były, oczywiście, tylko dysproporcja jest ogromna. Bo o ile można mówić, że co najwyżej kilkanaście tysięcy - choć niektórzy twierdzą, że mniej niż 10 - zginęło ludności ukraińskiej, to polskie straty szacowane są na 100 tys. ludzi. I to nie byli żołnierze, ja powtarzam jeszcze raz, to były osoby cywilne".

 

Według prezydenta, kwestie te "powinni wyjaśniać historycy". "Ale żebyśmy mogli je wyjaśniać, no to musi być zgoda chociażby na ekshumacje" - podkreślił prezydent.

 

Duda odniósł się również do formułowanych przez stronę ukraińską oczekiwań dot. zmian przepisów w uchwalonej w styczniu nowelizacji ustawy o IPN, które umożliwiają wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

 

"Ja powiedziałem panu prezydentowi: trudno żeby miał do nas pretensje o to, że u nas parlament uchwalił przepisy - te, które później przeze mnie zostały zaskarżone do TK, bo uważam, że one są nieprecyzyjne. Natomiast fakt jest taki, że przecież wcześniej to na Ukrainie uchwalono te słynne przepisy gloryfikujące czy heroizacyjne, jak to niektórzy nazywają, które do tej pory nie zostały zmienione mimo mojej prośby" - relacjonował Duda.

 

W maju 2015 r. na Ukrainie weszła w życie ustawa, która uznaje prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków UPA. Ustawa zakłada m.in. możliwość karania za okazywanie lekceważenia dla kombatantów i negowanie celowości ich walki.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.07

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

no_name 23:23:52 | 2018-07-14
Film W. Smarzowskiego obejrzałem pierwszy raz kilka dni temu. Wstrząsające jest to, co działo się w okresie tzw. Rzezi Wołyńskiej.
Człowiek nie może o tym nie myśleć, bo sceny z tego filmu ("Wołyń") zapadają w pamięci na długo.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

FLASH 22:43:12 | 2018-07-14
POLACY !!!  popytajcie Polaków mieszkających na tamtych terenach. Niektórzy pamietają; siedząc w wygodnym fotelu, odlądając TVN i nic poza tym - oceniać łatwo ...a Prawda? - kto dziś zwraca uwagę na takie "szczegóły" ... 

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook