Pojawiają się całodobowe żłobki czynne przez cały tydzień. "Biedne dzieci"

(fot. shutterstock.com)

"Właśnie przeczytałam informację o nowym warszawskim żłobku. Jego przewaga nad innymi: czynny całą dobę. Biedne dzieci" - napisała na Facebooku jedna z blogerek. 

 

Jedna z blogerek, "Nie sama, bo mama", opublikowała na Facebooku wpis dotyczący całodobowych żłobków. Tak wywołała w internecie dyskusję na ten temat.

 

 

Później postanowiła dodała kolejny post, w którym pokazała sprawę z kilku stron: 

 

"Ale skoro jestem wywoływana do odpowiedzi, jako osoba, która dyskusję w sieci wywołała, mam klika zdań do dodania:

 

1. To, że sama nie zostawiłabym Hanki na noc w takim żłobku nie oznacza, że hejtuję innych rodziców korzystających z takiego rozwiązania. Nie hejtuję. Ale chętnie podam kilka argumentów "przeciw". Ot tak, żeby być może skłonić do refleksji.

 

2. Zdążyłam bowiem się nieco zapoznać z klimatem panującym w niektórych warszawskich prywatnych żłobkach i wiem, że nie wszędzie jest idealnie. Wiem też, jak bardzo brakuje miejsc w żłobkach publicznych (Hanka jest odpowiednio na 61. i trzystaktórymśtam miejscu, co oznacza, że do państwowego się nie dostanie w najbliższych latach) i jak wielkie pole do "popisu" mają ludzie, którzy decydują się na prowadzenie żłobków, krain malucha, krain uśmiechu, klubików malucha i innych takich. Zdesperowani rodzice i tak zostawią dziecko...

 

3. Tak. Widzę różnicę w odbieraniu dziecka ze żłobka o 16, 17, czy nawet osiemnastej, a o 23. Wyobrażacie sobie, że budzicie śpiącego smacznie malucha, żeby w środku "jego" nocy przewieźć go do domu? Ja nie.

 

4. Ktoś pisze: "to chodzi o to, by tylko w ekstremalnych sytuacjach skorzystać z takiej możliwości". Serio? To chyba jeszcze gorzej. Jednorazowa zmiana otoczenia, fundowanie dziecku noclegu w żłobku, pozbawianie tych rytuałów (o których mówię z premedytacją cały czas), to chyba fundowanie niepotrzebnego stresu, prawda? Zaburzanie poczucia bezpieczeństwa?

 

5. I jeszcze argument o tym, że "za komuny też były takie żłobki". Absolutnie mój ulubiony. Zwłaszcza, że kilkadziesiąt lat temu bywało, że opiekunki faszerowały dzieci naparem z maku, by były spokojniejsze. I jakoś dziś nie czytam o tym w poradnikach dla mam ;)"

 

Wszystko dlatego, że kilka tygodni temu w Warszawie otwarto Akademię Szczęśliwego Dziecka, żłobek czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wśród komentarzy pojawiają się argumenty "za" i "przeciw". Te pierwsze dotyczą najczęściej pracy zmianowej lub samotnego rodzicielstwa. Te drugie określają żłobek jako "przechowalnię dzieci". 

 

Warszawski żłobek był odpowiedzią na potrzeby rodziców i cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyjmuje dzieci w wieku od 4 miesięcy do 4 lat.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.77

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

sabina1 17:38:19 | 2018-07-12
..."Akademię Szczęśliwego Dziecka, żłobek czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. .." - to chyba żart. To jest Akademia Nieszczęścia Dziecka :( Po co w takim razie ludziom dzieci? Doba ma tylko 24 godziny i należy sobie zrobić prostą kalkulację ile czasu zostaje na dziecko i  czy stać mnie na nie.

Skomentuję tym o czym każdy rodzic powinien wiedzieć https://www.youtube.com/watch?v=GlvsYebSu9Q

Prof. Irena Namysłowska, Krajowy Konsultant ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, w swej opinii na temat żłobków napisała:
„(…) Bez dobrego, bezpiecznego przywiązania nie jest możliwy ani prawidłowy rozwój emocjonalno-społeczny dziecka, ani też jego rozwój umysłowy w związku z interakcją pomiędzy przywiązaniem,
a kształtowaniem się mózgu. Nawet najlepszy żłobek, dobrze wyposażony i zatrudniający wykształcony i zaangażowany personel, nie jest w stanie zastąpić zindywidualizowanej relacji rodzic-dziecko w bezpiecznym, stałym otoczeniu domowym, a nie instytucjonalnym. Wyniki badań wskazują, że zaburzenie więzi dziecko-rodzic mogą być prekursorem wystąpienia zaburzeń emocjonalnych
i psychicznych w okresie dziecięcym, dorastania i w okresie dorosłości. (…). Co więcej, tak wczesne umieszczanie niemowlęcia w żłobku grozi przedwczesnym kontaktem z chorobami, także zakaźnymi,
a więc wiąże się z potencjalnie większymi nakładami na opiekę medyczną (…)” -
http://sabinagatti.blogspot.com/2017/03/zobki-to-okrucienstwo.html

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook