Duda: szczególna ochrona polskiego rolnictwa powinna znaleźć się w konstytucji

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Szczególna ochrona polskiego rolnictwa, bezpieczeństwa żywności i rolników powinna znaleźć się w konstytucji - podkreślił w czwartek podczas uroczystej gali AgroLigi 2017 prezydent Andrzej Duda.

 

W gali AgroLigi 2017, podczas której wyróżniani są najlepsi rolnicy oraz firmy z sektora rolnego w Polsce, prezydent uczestniczył wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W tym roku była to 25 jubileuszowa edycja konkursu.

 

Andrzej Duda w trakcie przemówienia zwrócił uwagę, że powinniśmy budować markę Polski jako kraju produkującego dobrą, zdrową żywność.

 

- Budowanie tej marki jest niezwykle istotne, dlatego m.in. uważam, że szczególna ochrona polskiego rolnictwa, polskich rolników, szczególna ochrona bezpieczeństwa żywności w Polsce powinna znaleźć się w najważniejszym akcie prawnym, jakim jest konstytucja - podkreślił prezydent.

 

Dodał, że stąd jego propozycja, by takie pytanie znalazło się w referendum. "Jestem przekonany, że zdecydowana większość Polaków będzie za tym, żeby konstytucja chroniła i doceniała polskich rolników, a przede wszystkim, żeby jasno i wyraźnie mówiła o bezpieczeństwie żywnościowym".

 

We wtorek na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą znaleźć się w referendum konsultacyjnym. Propozycja dziesiątego pytania brzmi: "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?".

 

Wcześniej prezydent Polski wraz z szefami instytucji rolnych wręczył puchary i dyplomy dla najlepszych rolników i firm wyróżnionych w tegorocznej edycji AgroLigi.

 

Konkurs AgroLiga jest organizowany na szczeblu wojewódzkim przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub i Redakcję Audycji Rolnych TVP1.

 

Tytuł Mistrza Krajowego AgroLigi 2017 w kategorii rolnicy zdobyli Beata i Piotr Kondracki z woj. lubelskiego. Małżeństwo wraz z synem Cezarym prowadzi we wsi Górne ponad 100-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji trzody chlewnej.

 

Natomiast Mistrzem Krajowym AgroLigi 2017 w kategorii firmy zostało Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego "Taurus" w Pilznie w województwie podkarpackim. Firma ta zatrudnia prawie 550 osób i specjalizuje się w produkcji wyrobów tradycyjnych produkowanych na starych recepturach. Wytwarza się tam 15 firmowych produktów. Można je kupić m.in. w firmowych sklepach, hurtowniach, barach, domach weselnych i hotelach.

 

Ponadto przyznano tytuły laureata AgroLigi w kategorii rolnicy siedmiu gospodarstwom rolnym oraz pięciu firmom produkcyjnym; tytuł Wicemistrza Krajowego AgroLigi otrzymało w kategorii rolnicy - 5 osób oraz firmy - 6 zakładów produkcyjnych. Pierwszymi wicemistrzami krajowymi zostały dwa małżeństwa rolników, a w kategorii firmy - jedna firma rodzinna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook