Schetyna apeluje do premiera, by pochylił się nad postulatami protestujących w Sejmie

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Raz jeszcze apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego, by pochylił się nad postulatami protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - oświadczył w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna. Ocenił, że trwający od ponad miesiąca protest to dowód na bezradność rządu.

 

W Sejmie 37. dzień protestują osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych próbowała w czwartek wywiesić baner na zewnątrz budynku parlamentu, uniemożliwiła jej to Straż Marszałkowska. Doszło do przepychanki i wzajemnych oskarżeń o użycie siły.

 

"Jeszcze raz apeluję o empatię i zaangażowanie w tę kwestie premiera Morawieckiego. Tutaj potrzebne jest pochylenie się nad protestującymi i ich postulatami. Nie może być tak, że władza, rząd, odwraca się tyłem, udaje, że nie słyszy tych protestujących" - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej w Lublinie.

 

Przekonywał, że sytuacja w Sejmie nie może eskalować. "Ten protest musi być jak najszybciej zakończony. On dzisiaj pokazuje jak niesprawne, bezradne jest państwo, jak bezradny jest rząd. Nie możemy na to pozwolić. Potrzebujemy i oczekujemy negocjacji, rozmowy i skutecznych decyzji" - zaznaczył lider Platformy.

 

Polityk zapowiedział złożenie w Sejmie projektu ustawy, która miałaby wyjść naprzeciw potrzebom osób starszych i niesamodzielnych.

 

Protestujący przedstawili w czwartek rządowi kolejną wersję kompromisu w sprawie realizacji jednego z ich postulatów. Chodzi o to, by wypłata 500-złotowego dodatku "na życie" nastąpiła od przyszłego roku. Wcześniej proponowali, by stopniowa wypłata świadczenia rozpoczęła się już w tym roku.

 

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym", dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie; zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł.

 

Protestujący uważają, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

 

Opublikowano już także ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa to "wydmuszka" i nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 00:02:22 | 2018-05-25
I kto to mówi? A ile rząd PO dał po protestach w sejmie w 2014 r.? Pan Schetyna jako żywo przypomina staropolskie powiedzenie "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni". Znamy ich hasło "na to ni ma piniendzy". Oni chyba naprawdę myślą, że ludzie mają sklerozę!

Oceń 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook