Prezydent: będziemy kontynuować debatę na temat konstytucji

(fot. shutterstock.com)

Będziemy kontynuować debatę na temat konstytucji - zapowiedział w piątek  Andrzej Duda. 

 

Prezydent dodał, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja jest okazją, żeby dyskutować na temat, czy obecna konstytucja się sprawdziła i czy jest skuteczna.

 

Andrzej Duda spotkał się w piątek z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych oraz ich podopiecznymi.

 

Po spotkaniu prezydent został zapytany przez dziennikarzy, co dalej postulowanym przez niego referendum konsultacyjnym na temat zmian w konstytucji. Andrzej Duda odpowiedział, że na ten temat "będziemy rozmawiali w najbliższych dniach".

 

"Zbliża się 3 maja, rocznica ustanowienia naszej pierwszej konstytucji, Konstytucji 3 maja - to zawsze, co roku jest taka okazja, żeby dyskutować na temat konstytucji, jej postanowień, jej skuteczności, a od roku rozmawiamy również na temat tego, czy ta konstytucja z 97 roku sprawdziła się, czy nie" - powiedział Duda. Dodał, że "ta debata konstytucyjna trwa i będziemy ją kontynuować".

 

W piątek ma dojść do spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i wiceszefa Kancelarii Prezydenta, pełnomocnika prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Pawła Muchy. Jego celem jest omówienie kwestii przygotowań do referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji.

 

Mucha mówił w piątek w Polsat News, że będzie rozmawiał z marszałkiem Senatu o "wszystkich sprawach związanych z referendum konsultacyjnym". Poinformował że za tydzień planowane jest podsumowanie dotychczasowych spotkań regionalnych dotyczących referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji. "Jest bardzo prawdopodobne, że w czasie tej debaty prezydent poinformuje o pytaniach, które rozważa" - dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

 

3 maja ub.r. prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.

 

W poniedziałek PiS zaprezentował wyniki Ankiety Konstytucyjnej 2017. Prof. Anna Łabno, przedstawiając wnioski z ankiety, powiedziała, odnosząc się do systemu rządów, że większość ankietowanych konstytucjonalistów i prawników wskazała, "że podstawowym celem powinno być stworzenie jednego, silnego ośrodka władzy". "Mam tu przede wszystkim na myśli władzę wykonawczą - ośrodka, który nie byłby skonfrontowany z innym - prezydenckim" - wyjaśniła.

 

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.36

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook