Ambasador USA o umowie ws. Patriotów: jesteśmy sojusznikami na zawsze

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Umowa na zakup systemu Patriot oznacza, że Polska będzie bezpieczniejsza, NATO silniejsze, a nasza współpraca wojskowa bliższa niż kiedykolwiek; jesteśmy sojusznikami na zawsze - podkreślił w środę ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

 

Ambasador USA podczas uroczystości podpisania umowy na zakup zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski, powiedział że porozumienie ws. Patriotów "to kamień milowy dla Polski i NATO". Wskazał, że "Polska dołączy do piętnastu krajów, które mogą polegać na sprawdzonym w boju systemie Patriot". Tłumaczył, że system ten jest "podstawą obrony przeciwrakietowej armii amerykańskiej i jest kompatybilny w ramach NATO".

 

Jego zdaniem "polski przemysł obronny skorzysta z transferu technologii i trwałego partnerstwa z największymi firmami obronnymi świata". "Skorzystamy wszyscy - skorzystają polscy obywatele, polscy i amerykańscy żołnierze w całej Polsce" - dodał.

 

Według ambasadora USA, podpisanie umowy jest efektem spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie "oraz ogromu pracy wielu ludzi po obu stronach Atlantyku". "Polska będzie globalnym liderem rozbudowy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i naszym pierwszym partnerem zagranicznym, który będzie korzystał z najnowocześniejszego systemu dowodzenia w tym samym czasie co armia amerykańska" - podkreślił.

 

"W kwietniu przechodzimy do rozmów o fazie drugiej" - zapowiedział ambasador. Tłumaczył, że "w fazie drugiej" Polska uzyska "nowe możliwości obrony przeciwrakietowej na miarę nowych zagrożeń".

 

W jego ocenie, dzięki temu systemowi "Polska będzie globalnym liderem, Polska będzie bezpieczniejsza, NATO silniejsze i nasza współpraca wojskowa bliższa, niż kiedykolwiek". "Jesteśmy razem, nasze zaangażowanie we wzajemną obronę i zobowiązanie do obrony każdego kawałka terytorium NATO jest niepodważalne, jesteśmy sojusznikami na zawsze" - oświadczył Jones. "Jesteśmy razem, nasze zaangażowanie we wzajemną obronę i zobowiązania do obrony każdego kawałka terytorium NATO jest niepodważalne" - zaznaczył.

 

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano w środę w Warszawie umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski.

 

Zestawy Patriot dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ub. r. Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.

 

Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 mld 750 mln dolarów; to dobra cena - poinformował Mariusz Błaszczak.

 

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

 

Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r.; od jesieni ub. r. trwały negocjacje offsetu.

 

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego podstawą będą zestawy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą.

 

Wspomóż Nas
Tagi: mon, patrioty, zakup, umowa

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

RobRoy 22:15:24 | 2018-03-28
Czytam te niektóre komentarze tutaj i zastanawiam się jak łatwo pleść androny incognito... Na tym skończę żeby się nie pastwić. Polecam poczytać literaturę fachową.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maciej Niećko 19:26:59 | 2018-03-28
16 MLD PLN za 208 pocisków PAC-3 MSE.   
1 pocisk  za 80 MLN PLN.  
Duda, Morawiecki , Błaszczak
________________________________________________

BEATO Szydło i  ANTONI Maciarewiczu  - dziękuję Wam za to, że choć nie jesteście w rządzie , to jesteście UCZCIWYMI POLAKAMI.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:30:11 | 2018-03-28
Jego zdaniem "polski przemysł obronny skorzysta z transferu technologii i trwałego partnerstwa z największymi firmami obronnymi świata". "Skorzystamy wszyscy - skorzystają polscy obywatele, polscy i amerykańscy żołnierze w całej Polsce" - dodał.
-------------
Na razie najwięcej skorzystała elita rządząca, średnio po 70-80 tysięcy złotych na głowę.

Oceń 1 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:28:29 | 2018-03-28
Miało być 8 zestawów za 30 mld złotych, a skończyło się na 2 za 16 mld. Zamiast tarczy na razie elita rządząca zafundowała nam parasol oraz paradę samochwalstwa. Ale, jak widać, to jest Miś na miarę naszych aspiracji i możliwości.

Oceń 2 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 14:10:23 | 2018-03-28
Żydzi powinni rozliczyć się z tytułu kolaboracji z Niemcami podczas okupacji jak też z powszechnej odmowy brania udziału w walce przeciwko okupantowi?  Żydzi powinni zapłacić Polakom odszkodowanie za popełnione na nich zbrodnie, gdy jako wysocy funkcjonariusze służb bezpieczeństwa z nadania  okupacyjnych władz radzieckich popełnili na tych, którzy ratowali im niejednokrotnie  życie.

Żądanie od  Polski będącej  ofiarą niemieckiej okupacji zwrotu  zniszczonego przez okupanta mienia żydowskiego jest żądaniem zaczepnym.

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 13:47:36 | 2018-03-28
Wobec takiej deklaracji wypadałoby spytać pana ambasadora o ten apel 59 senatorów USA do Morawieckiego o rozliczenie się Polski względem Żydów za ich mienie "zostawione" po wojnie.

Oceń 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook