Minister ds. pomocy humanitarnej: polska pomoc ma mieć otwartą formułę

(fot. PAP/Leszek Szymański)

Polska pomoc humanitarna ma mieć otwartą formułę i będzie skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na ich przynależność narodową czy wyznanie - zadeklarowała w rozmowie z dziennikarzami w Ammanie minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

 

Minister ds. pomocy humanitarnej przebywa od soboty w Jordanii, gdzie odwiedzi dwa obozy dla uchodźców - Zaatari i Azrak oraz spotka się z przedstawicielami UE, organizacji pozarządowych i władz kraju.

 

Pomoc bez względu na wyznanie

 

W rozmowie z dziennikarzami Kempa podkreśliła, że polska pomoc humanitarna w tym regionie ma mieć formułę otwartą i być skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na wyznanie, czy przynależność etniczną.

 

"Każdy potrzebujący, który się zgłosi, który będzie potrzebował tej pomocy ma być tą pomocą objęty, jeżeli będą angażowane w to środki z budżetu państwa" - powiedziała. "Taki warunek ze swojej strony stawiamy" - dodała Kempa.

 

Pomoc na miejscu

 

Minister podkreśliła, że na miejscu pomoc organizują także ambasady, m.in. poprzez tzw. małe granty o charakterze rozwojowym. Obecnie - jak dodała - granty te są przyznawane głównie na cele edukacyjne, związane pomocą medyczną, a także aktywizacją zawodową kobiet.

 

Poza pomocą finansową na miejscu potrzebna jest również pomoc materialna m.in. dla placówek edukacyjnych działających w obozach. Polska delegacja dostarczy obozom dla uchodźców m.in. przybory szkolne dla znajdujących się w nich dzieci i młodzieży.

 

Wśród polskiej delegacji znajdują się również lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, którzy mają pomóc w przeprowadzeniu rozpoznania najbardziej palących i możliwych do zrealizowania przez polski rząd potrzeb dotyczących opieki medycznej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:00:15 | 2018-01-14
Polska pomoc humanitarna ma mieć otwartą formułę i będzie skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na ich przynależność narodową czy wyznanie
---------
https://udsc.gov.pl/ochrona-miedzynarodowa-w-ue-podsumowanie-2016-r/
--------
W 2016 r. warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce spełniało 390 osób. Najliczniejszymi beneficjentami decyzji przyznających ochronę byli obywatele Rosji (129 osób), Ukrainy (97 os.), Syrii (43 os.) i Iraku (18 os.). Ponadto, 177 cudzoziemców otrzymało zgodę na pobyt ze względów humanitarnych.
------
W roku 2017 dane są bardzo podobne.
Ale to nie przeszkadza w powołaniu specjalnego urzędu z dobrze płatną posadą dla zasłużonej partyjnej funkcjonariuszki.

Oceń 9 25 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook