Ruszył 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co Fundacja zbiera w tym roku?

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

120 tys. wolontariuszy na ulicach polskich i zagranicznych miast, koncerty i aukcje charytatywne - w niedzielę rano rozpoczął się 26. Finał WOŚP. W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

 

Lider Orkiestry Jerzy Owsiak, otwierając niedzielny Finał powiedział, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała "z przytupem". "Bądźcie na placach, na ulicach, tam, gdzie jesteście wszyscy razem" - mówił. "Nikt nie każe, sami sobie to robimy" - dodał Owsiak.

 

Jak wesprzeć WOŚP?

 

Mimo, iż oficjalnie akcja rozpoczęła się o godz. 8.30 na koncie WOŚP było już wtedy 7 mln 631 tys. 350 zł. Oprócz puszek, do których pieniądze będą zbierali wolontariusze, jest ok. 20 kanałów wpłat które wystartowały już wcześniej - stąd zebrana kwota.

 

Akcję można wspierać m.in przekazując pieniądze wolontariuszom, biorąc udział w charytatywnych aukcjach, wysyłając smsy oraz kupując specjalnie oznaczone produkty.

 

Zbiórce jak co roku towarzyszą koncerty, m.in. na placu Defilad w Warszawie. Podczas 26. Finału WOŚP od godziny 14. przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie będzie można posłuchać kilkunastu wykonawców. Wystąpią m.in. Proletaryat, Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka i Łąki Łan. Jako ostatni (ok. godziny 21.40) wystąpią Poparzeni Kawą Trzy.

 

"Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

 

Równolegle w Warszawie i 108 innych miastach w Polsce i za granicą odbędą się biegi "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". W Warszawie bieg na dystansie pięciu kilometrów rozpocznie się o godzinie 14. Weźmie w nim udział 5 tys. osób, a całkowity dochód zostanie przekazany na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy.

 

Kulminacyjnym punktem Finału WOŚP będzie kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni - Światełko do nieba. W Warszawie fajerwerki będzie można oglądać o godz. 20 z placu Defilad.

 

Finały WOŚP odbędą się w szeregu miejsc w całej Polsce. Np. w Krakowie głównym miejscem 26. Finału będzie Rynek Główny, gdzie zaplanowano koncerty, kwesty i licytacje, m.in. wycieczki z przewodnikiem po mieście. odbędzie się też wiele imprez towarzyszących, jak Bieg Wielkich Serc czy ślizgawka na pl. Wolnica.

 

W Poznaniu wydarzenia związane z Finałem tradycyjnie odbędą się na pl. Mickiewicza i przed Centrum Kultury Zamek, a także na poznańskim lotnisku: w hali przylotów i odlotów oraz przed terminalem. Na zainteresowanych czekać będą m.in. pokazy strażackie, prezentacja sportowych aut i spektakle.

 

Serce ze zlotych monet i przejaźdżka poduszkowcem

 

Wielka szarża, czyli parada blisko 100 jeźdźców i powozów konnych ul. Piotrkowską, usypywanie ogromnego serca ze "złotych" monet czy przejażdżki poduszkowcem - to kilka z wielu atrakcji przygotowanych w ramach 26. w Finału Łodzi.

 

Orkiestrę jak co roku można wspierać na aukcjach internetowych. Wśród przedmiotów do wylicytowania znalazły się mucha smokingowa prezydenta Andrzeja Dudy oraz komplet wizytowy pierwszej damy.

 

Na aukcjach dostępne są także m.in. egzemplarz konstytucji z dedykacją b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, spacer z prof. Leszkiem Balcerowiczem, fotel i pióro Andrzeja Wajdy, czapki z polskiej stacji polarnej, samochód Polonez Filipa Chajzera, czy zaproszenie na obóz sportowy do Anny Lewandowskiej.

 

Na co zbiera WOŚP?

 

W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

 

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki temu do szpitali trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 mln 909 tys. 333,39 zł. Na oddziały dla noworodków trafiło m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji i 344 kardiomonitory. Jednak od czasu ostatniej zbiórki na ten cel minęło już pięć lat, co oznacza, że duża część przekazanego przez WOŚP sprzętu albo się wyeksploatowała, albo stała się przestarzała ze względu na skok technologiczny.

 

Organizatorzy akcji podkreślają, że w Polsce funkcjonuje trzystopniowy podział oddziałów dla noworodków. Większość z nich to oddziały podstawowe, tzw. pierwszego i drugiego stopnia. Oddziały trzeciego stopnia to zaś placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne przeznaczone dla dzieci najbardziej chorych. To właśnie dlatego zdecydowano się na wsparcie oddziałów podstawowych.

 

Bez WOŚP nie żyliby nawet godzinę>>

 

W ubiegłorocznym Finale WOŚP zebrała 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

 

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. W sumie, w ciągu 25 lat Fundacja zebrała ponad 825 mln zł na wsparcie polskiej medycyny. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej są przeznaczane na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych.

 

W tym roku partnerem akcji jest stacja TVN i jej anteny, które przez cały dzień będą przekazywać relacje z działań w kraju i za granicą.

 

 

Bez WOŚP nie żyliby nawet godzinę>>

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.38

Liczba głosów:

183

 

 

Komentarze użytkowników (22)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

szukampokory 14:34:18 | 2018-01-18
Ale dlaczego WOŚP jest połączone z Woodstockiem?
Dlaczego w pakiecie na pomaganie jest niegodne imprezowanie?
Dlaczego pomagając dzieciom jednocześnie popieram Woodstock?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 21:33:16 | 2018-01-15
W świecie liberalnym, w dniu zbiórki dzieją się cuda:
> nagle smog mimo zimna przestaje zagrażać
> zwierzęta przestają się bać fajerwerków, bo są wośpowe
> a zwolenniczki zabijania nienarodzonych oddają jakieś stare graty (ale jednak oddają) na biedne dzieci... itd. itd.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 19:47:06 | 2018-01-15
Wychodziliśmy wczoraj z kościoła i prawie wszyscy coś tam dawali do puszek trzymanych przez  zmarzniete dzieciaki. To samo usłyszałem mod kilku innych osób w innych miejscach. Uśmiechy podziękowania, radość. Osoby funkcyjne z Orkiestry i Caritasu apelują co rok, aby nie porównywać tych dwóch dzieł, bo sa różne. I choć nie podoba mi się to co mówi niekiedy Jerzy Owsiak to ten tydzień jest piekny na tle tak częstych kłótni i codziennej zawiści tak wielu do tak wielu. 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

08joanna.b 23:51:16 | 2018-01-14
W tej całej akcji nie podoba mi się oblepianie i naznaczanie pomagających nalepkami żeby było widać na mieście kto pomógł. Zobaczcie mam nalepkę, pomagam jestem super. Druga rzecz hałas i zamęt oraz kupa pieniędzy puszczona z dymem w niebo o 20:00, skoro zbieramy to nie trwońmy na zbytki. Łatwy sposób takie niedzielne pomaganie na uspokojenie sumienia, pomogłem mam na rok spokój.

Oceń 13 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 22:45:17 | 2018-01-14
Święto ludzi o wielkich sercach. Dawanie sprawia radość - widziałam ją dzisiaj u darczyńców i licznych wolontariuszy. :-)

Oceń 21 47 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 22:17:29 | 2018-01-14
Brawo. Do końca świata i jeden dzień dłuzej!

Oceń 22 54 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?