Premier Morawiecki rozmawiał z wiceprezydentem USA Mike'em Pence’em

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Bieżąca współpraca dwustronna, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa, przemysłów obronnych oraz gospodarcza - to niektóre z tematów piątkowej, telefonicznej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike'em Pence'em.

 

Premier Morawiecki - jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu - wskazał również na "silne więzi" łączące oba kraje. Wyraził nadzieję na utrzymanie dynamicznych kontaktów "na najwyższym politycznym poziomie".

 

Podczas rozmowy szef polskiego rządu podkreślał, że dla Polski kluczowe jest bezpieczeństwo - zarówno na poziomie obronnym, jak również bezpieczeństwo energetyczne. Jak oświadczył, z zadowoleniem przyjmujemy amerykańskie wsparcie dla dywersyfikacji źródeł energii, m.in. dostaw gazu z USA do Polski, w tym poparcie dla projektu Baltic Pipe. Morawiecki zaznaczył, że jest to tym bardziej istotne, ponieważ sektor infrastrukturalny, energetyczny, transportowy oraz IT to ważne obszary współpracy w kontekście Inicjatywy Trójmorza.

 

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który umożliwi transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Planowany gazociąg, łączący polski i duński system przesyłu gazu ma być gotowy do października 2022 r.

 

Szef polskiego rządu i wiceprezydent USA rozmawiali również o Nord Stream 2 - gazociągu z Rosji do Niemiec, który przebiega przez Morze Bałtyckie. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

 

Premier Morawiecki wskazywał również, że amerykańska obecność militarna w regionie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Europy i pokazuje transatlantycką jedność.

 

Mike Pence - jak podało CIR - w imieniu prezydenta USA Donalda Trumpa i własnym złożył gratulacje Mateuszowi Morawieckiemu w związku z objęciem przez niego urzędu premiera. Wiceprezydent USA przekazał również gratulacje z okazji z 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

CIR poinformowało, że premier Morawiecki i wiceprezydent USA umówili się na rozmowy w Waszyngtonie; w najbliższym czasie zostaną ustalone szczegóły dotyczące spotkania. Jednocześnie wiceprezydent Pence przyjął zaproszenie przyjazdu do Polski. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 21:14:36 | 2018-01-12
https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/readout-vice-presidents-call-polish-prime-minister-mateusz-morawiecki/
--------------
The leaders expressed their desire to increase bilateral trade and investment on the basis of market principles and shared democratic values including the rule of law.
-----------
Jakoś to "rule of law" dziwnie pominięte w informacji rządowej.

Oceń 6 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:28:03 | 2018-01-12
Co by nie powiedzieć to po 2 latach siermiężnej , ostentacyjnie lekceważonej i całkowicie ubezwłasnowolnionej B.Szydło to jednak jest jakościowa zmiana na lepsze.

Oceń 3 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 20:04:14 | 2018-01-12
czyli 4 osoba w państwie (Morawiecki) rozmawiała z 2 osobą (Pence).

Hm... najpierw pośmiali się z Guya, Petru, Lubnauer, Schetyny i spółki, bo Mike jest pro-liferem i pewnie przed rozmową podali mu info, że liberałowie sami uwalili ustawę pro-aborcyjną ;-))) A potem przeszli do poważnych interesów.

Oceń 10 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 19:45:25 | 2018-01-12
I co mu powiedział Mike Pędzel? Może, że trzeba przestrzegać Konstytucji RP? 

Oceń 9 18 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook