Litwa: planowana wizyta Morawieckiego w Wilnie symbolizuje ocieplenie stosunków

(fot. PAP/EPA/Tibor Illyes)

Premier Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa do złożenia wizyty w Wilnie pod koniec marca - informują w sobotę litewskie media. Podkreślają, że przyjęcie zaproszenia symbolizuje ocieplenie litewsko-polskich stosunków.

 

"Premier Polski przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Wilnie" - poinformował rzecznik prasowy premiera Litwy Tomas Berżinskas po piątkowej telefonicznej rozmowie Skvernelisa i Morawieckiego.

 

Premier Polski zapowiedział, że weźmie udział w wileńskim spotkaniu premierów trzech państw bałtyckich w dniach 8-9 marca. Wizyta polskiego premiera na Litwie będzie pierwszą od sześciu lat. Ostatnia miała miejsce we wrześniu 2011 roku.

 

Jak zaznaczają litewskie media, "Polska w ostatnim okresie zamroziła stosunki z Litwą na najwyższym szczeblu" z powodu braku postępu w rozstrzyganiu problemów polskiej mniejszości na Litwie.

 

Jak zauważa agencja BNS, "ostatnio zauważalne jest ocieplenie stosunków dwustronnych". Agencja przypomina, że we wrześniu ubiegłego roku z wizytą na Litwie gościł marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział udział w litewskich uroczystościach 100. rocznicy odrodzenia niepodległości Litwy, 16 lutego br.

 

Litewscy komentatorzy zaznaczają, że Polska dąży do uzyskania poparcia Litwy w sporze z Unią Europejską. Litwie z kolei zależy na współpracy z Polską w dziecinie obronności i bezpieczeństwa energetycznego.

 

Piątkowa telefoniczna rozmowa Morawieckiego i Skvernelisa odbyła się z inicjatywy premiera Litwy. Premierzy rozmawiali o relacjach bilateralnych oraz o współpracy na forum UE. Opowiedzieli się za pogłębieniem dialogu w sprawach dwustronnych wymagających rozwiązania.

 

Premier Morawiecki - jak poinformował CIR - wskazał na potencjał współpracy i wspólnotę interesów obu państw w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, energetyka, infrastruktura, czy polityka wschodnia. Wyraził również gotowość do kontynuacji spotkań z premierami państw bałtyckich.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook