Uruchomiono Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

(fot. shutterstock.com)

Całodobowa pomoc i wsparcie telefoniczne dyżurnych ekspertów: psychologów, psychiatrów czy pracowników socjalnych - tak działać ma uruchomione w środę przez Fundację "Itaka" "Centrum Wsparcia" dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

 

Jak mówiła na konferencji prasowej prezes Fundacji "Itaka" Alicja Tomaszewska, pomoc Centrum jest skierowana do osób w każdym wieku. Podkreśliła też, że Centrum "nie leczy osób przez telefon".

 

- To jest linia wsparcia, czyli uważne wysłuchanie problemu osoby i skierowanie do prawdziwej, realnej pomocy, najczęściej bezpłatnej. Będziemy się o to starać - powiedziała.

 

>> Moja depresja nie była dziełem szatana

 

"Centrum Wsparcia" to projekt Fundacji "Itaka", realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. utraty pracy, rozwodu, śmierci lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym.

 

"Centrum Wsparcia" oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat. Dyżurni eksperci w Centrum, tj. psychologowie, lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni, udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc.

 

Wszelkie informacje na temat m.in. godziny dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie www.liniawsparcia.pl. Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

 

Fundacja rozesłała materiały informacyjne na temat działalności Centrum Wsparcia do 7 tys. placówek medycznych. Od poniedziałku trwa również medialna kampania informacyjna.

 

Kryzys psychiczny (znany także jako kryzys emocjonalny lub załamanie nerwowe) to ostre, przejściowe zakłócenie równowagi psychicznej. Może dojść do niego pod wpływem stresujących sytuacji i wydarzeń, które powodują zazwyczaj zakłócenie normalnego trybu życia, konieczność podjęcia radykalnych działań i trudnych wyborów lub całkowitej zmiany sposobu myślenia.

 

Jak wskazuje Fundacja "Itaka", kryzys może zostać wywołany m.in. nieoczekiwanymi, nagłymi doświadczeniami jak choroba, wypadek, rozstanie, śmierć bliskiej osoby, przemoc itp. Osoby dotknięte kryzysem zaczynają odczuwać wiele trudnych i nowych emocji: smutek, lęk, bezradność, poczucie zagrożenia, poczucie winy itp.

 

Emocje te powodują, że doświadczające ich osoby przestają radzić sobie ze swoim życiem: rodzinnym, zawodowym i społecznym. Poradzenie sobie z rozwiązaniem problemu wydaje się być dla nich działaniem przekraczającym ich możliwości i umiejętności. Nie są w stanie podejmować wyzwań i decyzji, których oczekuje od nich otoczenie, co może spowodować dodatkową frustrację i zaostrzać przebieg kryzysu.

 

Nieleczony kryzys psychiczny może przerodzić się w depresję. Bliscy osoby doświadczającej kryzysu psychicznego powinny zwrócić uwagę na nagłe zmiany w jej sposobie życia (np. czy nie stała się obojętna na otoczenie, nie straciła chęci do życia, nie doświadcza wahania nastrojów) oraz zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania (np. brak apetytu, brak motywacji do działania).

 

Osobie będącej w stanie kryzysu psychicznego należy zapewnić pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 10:24:54 | 2017-12-22
ABW

    Rakowiecka 2a, 00-993 Warszawa
   tel.   22 585 79 10

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 08:44:45 | 2017-12-22
Administracja DEON
Proszę powiadomić Prokuraturę lub bezpośrednio ABW o wypowiedziach osób pod nickiem Bazyli, Beniamin i lleszek, Wypowiedzi te godzą nie tylko w Głowę Państwa ale także w wyborców. Niech zostaną sprawdzeni przez kogo ewentualnie są opłacani.
Tak dalej być nie może!!!

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 23:21:05 | 2017-12-21
kaczuś już dzwonił?

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?