Szydło w poniedziałek w Budapeszcie na spotkaniu Europy Środkowej i Chin

(fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Premier Beata Szydło w poniedziałek w Budapeszcie weźmie udział w spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej z Chinami.

 

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka jednym z celów polskiej delegacji jest szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki.

Będzie to szóste spotkanie państw Europy Środkowej i Chin w formacie 16 plus 1.

 

- Będzie rozmowa przede wszystkim o współpracy gospodarczej z Chinami całej szesnastki, ale również poszczególnych państw - zapowiedziała w piątek Szydło.

 

- Przewodnim tematem szczytu będzie pogłębienie współpracy gospodarczej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój - powiedział PAP Bochenek.

 

Jak podkreślił, celem polskiej delegacji na czele z premier Szydło jest promocja polskich przedsiębiorców i ich produktów, a co się z tym wiąże szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki.

 

- Zależy nam na konkretnych działaniach, które przyczynia się do rozwoju współpracy gospodarczej, co długofalowo będzie korzystne dla obu stron - zaznaczył rzecznik rządu.

 

W poniedziałek w Budapeszcie premier weźmie udział w sesji plenarnej szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin.

 

Spotka się też z premier Serbii Aną Brnabić.

 

Na marginesie szczytu dojdzie także do podpisania porozumienia o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan.

 

W grupie 16 plus 1, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.

 

Polska ma podpisaną umowę o strategicznej współpracy z Chinami.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.69

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 03:29:15 | 2017-11-27
Nasz wybitny bohater od składania wieńców Polakom,zapewne poleciałby na koszt polskiego podatnika do Peru.

Oceń 13 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?