Nowoczesna chce wyjaśnień ws. śmierci 14-letniego Kacpra

(fot. shutterstock.com)

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus skierowała we wtorek pismo do Rzecznika Praw Dziecka oraz do Łódzkiego Kuratora Oświaty, w którym domaga się niezwłocznego przeprowadzenia szeroko zakrojonej kontroli w szkole w Łasku, do której uczęszczał zmarły 14-letni Kacper.

 

Media podały, że 4 września, 14-letni Kacper z Gorczyna w województwie łódzkim popełnił samobójstwo, ponieważ był prześladowany przez kolegów, którzy twierdzili, że jest homoseksualistą. Chłopiec uczęszczał do gimnazjum w Łasku, z powodu gnębienia przez rówieśników, po wakacjach został przeniesiony do nowej szkoły.

 

Na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanka Scheuring-Wielgus złożyła kondolencje rodzicom 14-latka. Poinformowała też, że w związku z samobójstwem Kacpra, skierowała pismo do Rzecznika Praw Dziecka oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty.

 

"Wiemy, że dyrekcja oraz pedagogowie szkoły w Łasku mieli wiedzę o dramacie Kacpra. Niestety nie podjęte zostały żadne kroki mające uchronić chłopca przed prześladowaniami, a po jego śmierci dyrekcja szkoły chciała zignorować ten dramat i odmówiła rozmów na ten temat" - podkreśliła w piśmie posłanka.

 

Scheuring-Wielgus zwróciła się z prośbą do Rzecznika Praw Dziecka oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty o "niezwłoczne przeprowadzenie w szkole w Łasku szeroko zakrojonej kontroli". Posłanka chce wiedzieć, czy to prawda, że władze, nauczyciele i pedagodzy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łasku wiedzieli o problemach zmarłego Kacpra, a jeśli tak, to od kiedy miały tę wiedzę i jakie kroki podjęto by pomóc uczniowi.

 

Posłanka zauważyła, że szkoła musi być miejscem, w którym każdy uczeń - bez względu na wyznanie, rasę, czy orientację seksualną - musi być bezpieczny. "Szkoła musi być miejscem, które będzie błyskawicznie i stanowczo reagować na każdy przejaw rasizmu, ksenofobii, czy homofobii" - wskazała Scheuring-Wielgus.

 

"Nauczyciele i pedagodzy muszą uczyć tolerancji i otwartości, i być wsparciem dla tych wszystkich uczniów, których w szkolnych murach spotykają przykrości. Powyższe oczekiwania nie mogą być uznane za fanaberię. Muszą być standardem" - dodała.

 

W związku z "niejasną sytuacja", posłanka złożyła również interpelację do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii.

 

Polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej ocenił, że śmierć 14-latka pokazuje, że wciąż w Polsce mamy problem z tolerancją i akceptacją różnorodności. "Jako Polak chciałbym, aby polskie państwo traktowało wszystkich równo. Musimy mieć obsesję równości, musimy mieć obsesję, że każdy musi czuć się w Polsce tak, jak chciałby się czuć - zgodnie ze swoim sumieniem, zgodnie ze swoją tożsamością" - mówił Rabiej.

 

Zapowiedział, że Nowoczesna złoży wkrótce projekt ustawy o związkach partnerskich.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

124

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

abraham 19:21:17 | 2017-09-19
Tolerancja tak ale dla lewicy czyli wszelkiej maści wynaturzeń.
Natomiast nacjonalizm, radykalizm, patriotyzm, konserwatyzm - dla tego toleracji nie ma i być nie może!

Oceń 68 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 18:34:45 | 2017-09-19
"Szkoła musi być miejscem, które będzie błyskawicznie i stanowczo reagować na każdy przejaw rasizmu, ksenofobii, czy homofobii".

Tylko? A wyzywanie dziecka od "ty aborcjo", bo rodzic jest aktywny w środowisku pro-life pod co podpada?

Oceń 74 14 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook