W sobotę demonstracje przeciw rasizmowi

(fot. shutterstock.com)

W sobotę w różnych miastach w Polsce odbyć się mają marsze przeciwników rasizmu. Towarzyszyć ma im hasło "Solidarni przeciw rasizmowi. Nie damy się podzielić". Okazją jest zbliżający się Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

 

Demonstracje organizuje koalicja "Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi", w skład której wchodzą m.in. organizacje pozarządowe, religijne i ugrupowania polityczne.

 

W niektórych miastach w ten weekend odbyć się mają również manifestacje środowisk narodowych, którym przyświeca hasło "Przeciwko wschodniej imigracji"

 

- Nie damy się podzielić przez skrajną prawicę, która wraz z częścią mediów próbuje szczuć ludzi przeciw sobie. Nie damy się podzielić, przez nienawiść i strach - deklarowała na konferencji prasowej zapowiadającej sobotnie akcje jedna z organizatorek Ellisiv Rognlien z Pracowniczej Demokracji.

 

- Fala rasizmu przetacza się przez Polskę. Osoby o ciemniejszym kolorze skóry są atakowane, bite, obrażane. Trwa nagonka na uchodźców. Nienawiść rodzi przemoc - piszą na portalu społecznościowym organizatorzy manifestacji.

 

- Nie damy się podzielić cynicznym politykom szczującym nas na siebie nawzajem. Nie damy się podzielić rasistowskim piewcom nienawiści i pogardy. Nie damy się podzielić mediom handlującym strachem i tanią sensacją - deklarują.

 

Demonstracje przeciwników rasizmu zaplanowano m.in. w Warszawie, Toruniu, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, Słupsku, Łodzi i Krakowie. To część Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem ustanowionego przez ONZ W 1966 r. i obchodzonego 21 marca.

 

Dzień ten ma przypominać o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 21 marca 1960 r. w miasteczku Sharpeville w Republice Południowej Afryki. W trakcie odbywającej się tam manifestacji policja zaczęła strzelać do demonstrantów, w wyniku czego zginęło 69 osób. Protestowano wówczas przeciw wprowadzonemu osiem lat wcześniej tzw. Prawu o przepustkach, które stanowiło jeden z elementów polityki apartheidu.

 

Prawo to zmuszało czarnoskórych obywateli do noszenia specjalnych przepustek, które zawierały fotografię, szczegóły dotyczące miejsca urodzenia, zatrudnienia, płaconych podatków oraz kontaktów z policją. Przepustki musiały być okazywane na każde wezwanie policji, a poruszanie się bez nich było praktycznie niemożliwie.

 

Więcej informacji o sobotnich akcjach można znaleźć na stronie www.facebook.com/Zjednoczeni-Przeciw-Rasizmowi-162698294095514/?fref=ts.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.62

Liczba głosów:

71

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 16:02:33 | 2017-03-20
Czy tu przychodzą jakieś dzieci i tak sobie klikają dla zabawy?
I pewnie spodobał im się kolorowy awatar.  ;-)
No bo poważni ludzie tak nie robią, a tym bardziej uczciwi katolicy.......

Oceń 9 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

no_name 00:04:42 | 2017-03-19
Bardzo dobra inicjatywa, tylko pogratulować pani Ellisiv Rognlien.

Nigdy nie byłem po lewej stronie sceny politycznej, ale umiem docenić pozytywne działania, także te, którym patronuje lewica.
Co do wykluczania kogokolwiek, kiedykolwiek i z czegokolwiek.
Mnie na DEON-ie najbardziej niepokoją komentarze w których np. wysławia się pod niebiosa rozdzielność Kościoła od państwa (z jednoczesnym przyznaniem prymatu regulacjom państwowym), zawsze wtedy, kiedy państwowa władza narzuca rozwiązania inne, aniżeli głosi nauka Kościoła.
Nie ukrywam, nie podobają mi się tego typu wypowiedzi.
Jednak nie przeszło by mi nawet przez myśl, by ich twórców izolować od portali katolickich. Chyba najzdrowsza zasada, to ta, że jeśli chce się coś komuś zarzucić, to najpierw wypadałoby samemu choć przejrzeć się w lustrze.  :-)

Oceń 42 86 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 17:28:45 | 2017-03-18
Naprawdę dziwi mnie iż katolicki Deon zajmuje sie akcjami współorganizowanymi przez zwolenników legalnej aborcji.

​A o odwolywanych konferencjach zwolenników prawa do życia jakoś milczy.

Oceń 79 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR (Angelo! Przeproś za żubra!) 17:10:12 | 2017-03-18
Pani Ellisiv Rognlien zwolenniczka prawa do zabijania nienarodzonych nie jest wiarygodną osobą do mówienia na temat dyskryminacji skoro życie ludzkie nie ma dla niej wartości.

Choć problem istnieje. Widziałem film z rasistowskimi uwagami red.Żakowskiego w radiu należącym do właściciela Wyborczej (o mieszkańcach Afryki i Azji). Nie słyszałem, żeby po tych słowach były przeprosiny.

Oceń 102 36 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook