"Trybunał Konstytucyjny w Polsce funkcjonuje doskonale"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Polska jest bardzo otwarta i nastawiona na dialog z Komisją Europejską - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło pytana o to, dlaczego Polska nie potrafi porozumieć się z KE. "Nie potrafię zrozumieć, dlaczego KE nie jest w stanie przyjąć argumentów Polski" - dodała.

 

Premier pytana dlaczego Polska nie jest w stanie porozumieć się z Komisją Europejską w sprawie sporu dotyczącego m.in. Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedziała, że problem leży po stronie Komisji Europejskiej.

 

"Ja też nie potrafię zrozumieć, dlaczego Komisja Europejska nie jest w stanie przyjąć argumentów Polski i już odejść od tych ciągłych zapytań, które ma w sprawach wewnętrznych, bo trzeba zaznaczyć bardzo wyraźnie, że są to kwestie wewnętrzne" - powiedziała Szydło.

 

Szefowa rządu dodała, że "Polska jest bardzo otwarta". "Jesteśmy nastawieni na dialog z Komisją Europejską" - zapewniła.

 

Premier poinformowała również, że wszystkie odpowiedzi na pytania, które zostały do polskiego rządu wystosowane, przekazano KE.

 

"Trybunał Konstytucyjny w Polsce funkcjonuje doskonale, został już zakończony proces legislacyjny wprowadzający zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, zostały uwzględnione w ramach tego procesu również zalecenia i opinie, które instytucje europejskie nam przekazywały" - mówiła premier.

 

Dodała, że została wybrana nowa prezes TK i nie ma powodu do tego, aby w tej chwili interesować się funkcjonowaniem TK. "Mam wrażenie, że Komisja Europejska niezbyt wnikliwie śledzi na bieżąco sytuację w Polsce, tylko opiera swoje stanowiska na informacjach, które ma niepełne lub sprzed kilku miesięcy" - stwierdził szefowa rządu.

 

Szydło podkreśliła, że w innych sprawach w Polsce nie dzieje się nic, co wykraczałoby poza prawo UE.

 

"Oczywiście mamy problem z opozycją, z klubami opozycyjnymi, z partiami opozycyjnymi, które niestety próbują wewnętrzne konflikty, wewnętrzne spory polityczne przekładać na arenę międzynarodową, ale to jest nasz wewnętrzny problem Polski i na pewno sobie z nim również świetnie poradzimy" - podsumowała.

 

Premier Finlandii Juha Sipili w swoim oświadczeniu po spotkaniu z premier Beatą Szydło w czwartek wyraził nadzieję, że Polska i KE osiągną porozumienie w ramach wszczętej przez KE procedury ochrony praworządności.

 

Od stycznia ub. roku Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków TK i zastosowanie się do nich.

 

Polski rząd odpowiedział 27 października ub. roku na te zalecenia, oświadczając, że są one niezasadne i nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia. 21 grudnia ub. roku KE wydała dodatkowe rekomendacje i oczekuje od polskich władz odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy.

 

Rekomendacje KE były drugim etapem procedury praworządności. W trzecim etapie możliwe jest uruchomienie artykułu 7. traktatu UE, który umożliwia nałożenie sankcji na kraj UE za łamanie zasad rządów prawa, w tym zawieszenie prawa głosu takiego kraju.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.04

Liczba głosów:

50

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 14:33:59 | 2017-01-15
...wyraził nadzieję, że Polska i KE osiągną porozumienie w ramach wszczętej przez KE procedury ochrony praworządności.

Ochrony praworządności jak wiemy w latach 2007 – 2015 w Polsce nie było. Dlaczego bezprawie jakie miało miejsce było tolerowane w owym okresie przez KE? Dlaczego, Komisja Europejska nie chciała widzieć tragicznej dla Polaków tussistowskiej polityki wypędzeń, które dotknęły 3. milionów Polaków wyrzuconych na bruk bez przydziałów lokali zastępczych? Dlaczego 30 – 40%
mieszkań np. w Katowicach nie posiada ogrzewania? To rzuca światło na specyficzną mentalność moralną KE.

Dlaczego Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował ustaw na mocy których możliwa była realizacja polityki wypędzeń i innych szkodliwych ustaw? Dlaczego tenże Trybunał nie był w stanie czytelnie dla Suwerena uzasadniać swoje wyroki? i czynł to na zasadzie bełkotu prawniczej nowomowy. Dlaczego czlonkowie tego Trybunalu otrzymywali kwotę 20 tys. zł jako miesięczne wynagrodzenie? To jakaś paranoja?

Por.: Przestępczość władzy Agamemnon blog

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 19:55:28 | 2017-01-14
Zdaniem profesora Zolla - W Polsce nie istnieje już TK ,o którym mówi Konstytucja z !997
Zdaniem prof.Strzembosza(były kandydat Kaczyńskich na prezydenta)-
TK istnieje w formie szczątkowej.
Każdy widzi jak jest,a tymczasem 3 sędziów TK od ponad roku oczekuje na zaprzysiężenie  ,a ich miejsce zajeli dublerzy.
Prezes mgr Prz.. nie została wybrana przez skład 15 śedziów jak głosiło partyjne pisowskie prawo, co zauważył nawet były poseł ,a teraz sędzia Pszczółkowski.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 19:21:06 | 2017-01-12
@Luc

Za młody, ale znam historię więc wiek nie ma znaczenia.

Nie mogę odpowiadać za czyjeś skojarzenia, ale zauważyłem, że koledzę wpisy z którymi się nie zgadza kojarzą się z Gomułką itd. Ktoś mógłby pomyśleć, że to próba przyklejenia interlokutorowi łatki.

Bodaj wczoraj warchoły u innego kolegi też kojarzyły się z Gomułką. A czy kolega miał takie skojarzenia, gdy o warcholskie mówił Leszek Balcerowicz, Donald Tusk itd. itd.?

Oceń 22 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 18:02:30 | 2017-01-12
Nie mogę się powstrzymać, żeby nie skomentować wpisu kolegi WRD (z...). "...z marionetkami Berlina!" .
Nie wiem czy kolega pamięta (może za młody) orację W. Gomułki na temat twórczości Pawła Jasienicy - "..to woda na młyn odwetowców z Bonn". (przy okazji, wtedy to Bonn 'było Berlinem').
Czy to nie ta sama retoryka?

Oceń 12 28 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 17:23:46 | 2017-01-12
Bardzo dobre stanowisko Pani Premier w rozgrywce z marionetkami Berlina! Pełne poparcie z mojej strony.

Oceń 33 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 16:09:50 | 2017-01-12
"Ja też nie potrafię zrozumieć, dlaczego Komisja Europejska nie jest w stanie przyjąć argumentów Polski i już odejść od tych ciągłych zapytań, które ma w sprawach wewnętrznych, bo trzeba zaznaczyć bardzo wyraźnie, że są to kwestie wewnętrzne" - powiedziała Szydło.
--------
Z tym się akurat całkowice zgadzam. Tyle, że to nie jedyna sprawa której ta pani nie rozumie. Na szczęście, na stanowisku "premiera" w państwie Kaczyńskiego to są podstawowe kwalifikacje.

Oceń 10 39 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:55:48 | 2017-01-12
Jarosław Kaczyński ustami tej pani oznajmił że wszystko jest super, a nawet jeszcze lepiej. Zupełnie jak za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, gdy to władza decydowała i komunikowała co jest demokracją, a co nie jest. 
---------
"Oczywiście mamy problem z opozycją, z klubami opozycyjnymi, z partiami opozycyjnymi, które niestety próbują wewnętrzne konflikty, wewnętrzne spory polityczne przekładać na arenę międzynarodową, ale to jest nasz wewnętrzny problem Polski i na pewno sobie z nim również świetnie poradzimy" - podsumowała.
--------
Ta pani wyraźnie nie rozumie słów, które wypowiada. Ale rola tej pani nie polega na rozumieniu, a powtarzaniu i wykonywaniu poleceń.

Oceń 11 38 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 15:08:28 | 2017-01-12
dobry żart tynfa wart :D

Oceń 14 37 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?