Błaszczak: to próba drugiej nocnej zmiany

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najbardziej trafne określenie tego, co działo się w piątek w Sejmie, to próba drugiej nocnej zmiany, jak w 1992 r. - mówił w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem, za nocne wydarzenia w Sejmie odpowiada opozycja. Działania policji ocenił jako właściwe.

 

"To była próba (…) drugiej nocnej zmiany; tak jak w 1992 r. była taka próba przejęcia władzy - wtedy udana - przez tych, którzy nie mogli się pogodzić z wynikiem wyborów. Tak ja oceniam te wczorajsze wydarzenie, jako nielegalną próbę przejęcia władzy" - powiedział w niedzielę rano w RMF FM Błaszczak.

 

Minister dodał, że "do historii przeszła arogancja, buta, chuligaństwo Samoobrony, ale Samoobrona w porównaniu z tym, co oni (opozycja-PAP) wczoraj robili, to był Wersal". Błaszczak wskazał, że posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową i fotel marszałka Sejmu; nie dopuszczali do kontynuowania obrad.

 

Według niego postawa opozycji była karygodna. "To była próba anarchii, to była próba przejęcia władzy, to była próba zablokowania możliwości przyjęcia budżetu państwa. To też była próba zablokowania przyjęcia ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB" - powiedział minister.

 

Szef MSWiA wskazał, że w piątek przypadała 35. rocznica zamordowania dziewięciu górników w kopalni "Wujek". "Tego dnia właśnie opozycja z PO, PSL i Nowoczesnej próbowała zablokować ustawę, która przywraca sprawiedliwość społeczną" - powiedział.

 

Pytany o zastrzeżenia opozycji dot. procedowania nad budżetem, minister odparł, że wszystko przebiegało zgodnie z prawem, było kworum, sporządzono protokoły.

 

Błaszczak podkreślił, że PiS przez osiem lat bycia w opozycji nie blokowało mównicy. Ocenił, że marszałek Kuchciński wypełnia swoje obowiązki zgodnie z prawem, a opozycja zachowuje się skandalicznie.

 

"Uważamy, że to, co wczoraj się wydarzyło, jest jednym wielkim skandalem obciążającym opozycję, która nie może się pogodzić z wynikiem wyborów, z tym, że straciła władzę" - powiedział.

 

Mówiąc o zajściach przed Sejmem, szef MSWiA ocenił, że policja traktowała protestujących "w sposób właściwy". Dodał, że zgromadzenie musiało zostać rozwiązane "ze względu na zagrożenie blokadą", a uczestnicy zostali wezwani do rozejścia się. Wskazał, że ze strony manifestujących dochodziło do prowokacji - rzucono świecę dymną, kładziono się pod koła aut. "Policja stoi na straży przestrzegania porządku" - zapewnił.

 

Impulsem piątkowych zdarzeń w Sejmie i przed nim były planowane zmiany w zasadach obecności dziennikarzy w parlamencie. Na początku piątkowych głosowań nad projektem budżetu na 2017 r. posłowie PO zwrócili się do marszałka Marka Kuchcińskiego o informację na temat planowanych ograniczeń pracy dziennikarzy; zabierali głos postulując rezygnację z planowanych zmian. Marszałek odpowiadał posłom, że ich wnioski nie dotyczą przedmiotu obrad Sejmu. Zwracał im uwagę, że zakłócają obrady Izby.

 

Kuchciński wykluczył z obrad posła Michała Szczerbę (PO), co sprawiło, że posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, a później także fotel marszałka. Obrady przeniesiono do Sali Kolumnowej.

 

W związku z wydarzeniami w Sejmie, w piątek wieczorem przed budynkiem parlamentu zaczęli się zbierać zwolennicy KOD, partii Razem, Obywatele RP. Zgromadzenie to po północy rozwiązała policja, a "uczestnicy zostali bardzo intensywnie informowani, że ich działania są nielegalne i stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem". Jak poinformował w sobotę rano rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek, policja nie zatrzymała nikogo, spisała dane osobowe osób, które utrudniały przejazd i skieruje w ich sprawie wnioski do sądu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.26

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 15:45:01 | 2016-12-17
Skończyło by się na gadaniu. I blokowanie tego gadania to gorzej niż zbrodnia, to błąd.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 12:56:37 | 2016-12-17
Do asyz
Nie każdy kto mówi" Panie mój ,Panie mój "będzie zbawiony.
Po uczynkach poznacie fałszywych proroków.

Oceń 2 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 12:56:00 | 2016-12-17
"Uważamy, że to, co wczoraj się wydarzyło, jest jednym wielkim skandalem obciążającym opozycję, która nie może się pogodzić z wynikiem wyborów, z tym, że straciła władzę" - powiedział (minister Błaszczak).
--------------
Bardzo podobną argumentację to stosował generał Jaruzelski 35 lat temu. Generał Jaruzelski przecież też przywracał prawo i porządek zagrożony działaniami politycznych awanturników, działał w stanie wyższej konieczności. Wszystko było oczywiście całkowicie zgodnie z prawem i Kostytucją. 
Jak widać, niedaleko pada jabłko od jabłoni. Może trochę stylistyka inna i garnitur w innym kroju, ale reszta kropka w kropkę taka sama. Źródła też takie same, arogancja, pycha i buta partyjnych aparatczyków, traktujących państwo jak prywatny folwark.

Oceń 2 19 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 10:58:11 | 2016-12-17
To są ostatnie podrygi złego Panie Ileszek!
Prezydent Andrzej Duda został wybrany z WOLI BOŻEJ!
Walczycie z Panem Bogiem!

Oceń 16 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 10:31:23 | 2016-12-17
Jak widać, po zniszczeniu Trybunału Konstytucyjnego, Kaczyński ze swoim Prezydentem Dudą na sznurku, wziął się za niszczenie Sejmu. A ponieważ Sejm to trochę więcej niż kilku posiwiałych sędziów przed emeryturą, to wysłał policjantów.

Oceń 5 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?