"Obama nie widzi zagrożenia dla demokracji w Polsce"

(fot. PAP / Radek Pietruszka)

Prezydent Andrzej Duda, relacjonując w sobotę wieczorem swoją rozmowę z prezydentem USA Barackiem Obamą, powiedział, że amerykański przywódca nie widzi zagrożenia dla demokracji w Polsce.

 
Prezydent w rozmowie z TVP Info został zapytany, czy zaskoczyło go pytanie o Trybunał Konstytucyjny, jakie padło w rozmowie z Barackiem Obamą. "Nie zaskoczyło mnie; dlatego, że wcześniej bliscy współpracownicy pana prezydenta Baracka Obamy w swoich wystąpieniach medialnych zapowiadali, że prezydent poruszy ten temat w Polsce, więc to mnie nie zaskoczyło, natomiast prezydent poruszył ten temat z dużym wyczuciem" - podkreślił Duda.
 
Jak dodał, prezydent USA powiedział, że "on zagrożenia dla demokracji w Polsce nie widzi". "Powiedział, że to nie jest dobra sytuacja, co się dzieje, ale też przyznał, że jest to spór polityczny" - dodał prezydent. "Ja zresztą powiedziałem panu prezydentowi, że problem polega na tym, że dzisiejsza opozycja, kiedy była jeszcze obozem rządzącym ten cały spór rozpoczęła poprzez swoje działania tuż przed wyborami parlamentarnymi, a dzisiaj robi wszystko, żeby ten spór się nie zakończył, dlatego, że jest jej to na rękę, bo poszukuje w tym paliwa politycznego dla siebie" - mówił Duda.
 
Zaznaczył przy tym, że Obama jest "doświadczonym politykiem". "I doskonale wie, że w demokracji także i takie rzeczy się zdarzają, że jest spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, tak, jak jest spór wokół obsady węzłowego miejsca w Sądzie Najwyższym w Stanach Zjednoczonych, który też rozstrzyga o zgodności z konstytucją, więc ja tutaj podchodzę do tego spokojnie, wierzę w to, że ten spór zostanie rozwiązany tam, gdzie się zaczął. Zaczął się w Sejmie i w Sejmie powinien zostać rozwiązany" - powiedział Duda.
 
Przypomniał, że jest teraz nowa ustawa o TK. "Mam nadzieję, że będzie to ustawa dobra i że ona rzeczywiście doprowadzi do zakończenia tego sporu" - podkreślił prezydent.
 
Obama na piątkowej, wspólnej z Dudą konferencji prasowej poinformował, że wyraził zaniepokojenie sytuacją wokół TK. "Wyraziłem wobec prezydenta Andrzeja Dudy nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tą sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce" - powiedział Obama.
 
"To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości, na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego" - dodał.
 
Sejm uchwalił nową ustawę o TK opartą na propozycjach PiS. Zgodnie nią, pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw; ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP; zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Zgodnie z ustawą sprawy mają być badane przez Trybunał zgodnie z kolejnością wpływu, z wyjątkiem m.in. wniosków o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o TK. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Wspomóż Nas
Tagi: duda, obama, nato

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Aa 21:07:26 | 2016-07-10
https://pl.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/23/2016/07/remarks_polish.pdf
Powyżej link do oficjalnego tłumaczenia Prezydenta Obamy. 
Jest wyraźnie o impasie wokół TK i konieczności chronienia podstaw demokracji. 

Oceń 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 20:35:19 | 2016-07-10
"Obama się chyba mocno zdziwił, gdy się okazało jak jego słowa się zniekształciły gdy dotarły do ucha Andrzeja Dudy."

Natomiast pewnie nie zdziwił się, że tłumaczenie na j.polski podane przez GW i Ambasadę USA się różni. Imperium medialnemu Adama Michnika nie można wierzyć nawet jak podaje aktualną datę.

Oceń 11 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:44:02 | 2016-07-10
Kiedyś wszyscy lubiliśmy się bawić w zabawę w głuchy telefon. Niektórzy, jak widać, lubią się w to bawić nawet gdy dorosną i zajmą najwyższy urząd w państwie. Obama się chyba mocno zdziwił, gdy się okazało jak jego słowa się zniekształciły gdy dotarły do ucha Andrzeja Dudy.

Oceń 1 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zorro 17:46:29 | 2016-07-10
dlaczego pan junker tak zatroskany polskim TK nie reaguje na plany likwidacji takowego w swoim rodzinnym kraju? gdyby to PiS chciał zlikwidować TK dopiero by nastąpił atak na tych, którzy są gorsi (jak twierdzi michnik) od ku klux klanu.

Oceń 14 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 14:20:02 | 2016-07-10
Jeszcze raz piszę -PIS na drodze legalnej też może zmienić skład  TK.
Kadencja każdego sędziego się kiedyś skończy, a to sejm wybiera sędziów TK, a w sejmie macie większość.Zastanowcie się pisowcy nad sensownością bolszewickich zagrywek.W Europie zachodniej i w USA robi to złe wrażenie.

Oceń 7 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 14:07:31 | 2016-07-10
Orzeczenia TK z grudnia 2015 maja moc obowiazującą.Zostay przecież opublikowane przez rząd złożony z polityków PIS Nic tego nie zmieni.Orzeczrnie TK z marca ,wbreww Konstytucji,nie zostało jeszcze opublikowane.Władza wykonawcza jest po to, by stosować prawo.Problemu zaniechania stosowania prawa przez niektóre organy państwa niie rozwiąże kolejna ustawa.
Dopóki nie jest odnlokowany TK trudno jest sprawdzić konstytucyjność ustaw, więc sejm powinien zawiesić ich uchwalanie.
PO popełniło błąd wybierając 2 sędziów TK niezgodnie z prawem i przyznało się do tego.Tak samo powinno zrobić PIS i  uznać  niezgodny z prawem wybor 3 sędziów TK.Pan prezydent powinien niezwłocznie odebrać ślubowania od legalnie wybranych 3 sędziow TK przez sejm poprzedniej kadencji.I wtedy zalecenia Komisji Weneckiej były by spełnionw ,a RP by sę stała ponownie państwem prawa.Proste prawda,tylko trzeba mieć odwagę.

Oceń 4 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zorro 13:39:12 | 2016-07-10
opozycja podgrzewa konflikt wokół TK bo nie ma nic do zaoferowania Polakom. dzięki konfliktowi jeszcze o nich się wspomina, dlatego pielęgnują ten polityczny spór. i robią to swym wypróbowanym sposobem, czyli odwracając kota ogonem. będąc jego twórcami zamieszania oskarżają PiS i Kaczyńskiego o brak chęci kompromisu. żądają uznania własnych decyzji jako warunek porozumienia. gdzie jest więc ich dążenie do kompromisu???

Oceń 16 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 01:54:16 | 2016-07-10
"... dzisiejsza opozycja, kiedy była jeszcze obozem rządzącym ten cały spór rozpoczęła poprzez swoje działania tuż przed wyborami parlamentarnymi, a dzisiaj robi wszystko, żeby ten spór się nie zakończył, dlatego, że jest jej to na rękę, bo poszukuje w tym paliwa politycznego dla siebie"

"Mam nadzieję, że będzie to ustawa dobra i że ona rzeczywiście doprowadzi do zakończenia tego sporu"
----

Andrzeju, błagam! Po słusznych wnioskach nagle pojawia się nadzieja na zakończenie sporu?

Skoro jest dla nich paliwo polityczne to po co mieliby zakończyć ten spór? Po to rozpoczęli tę awanturę, aby ugrać jak najwięcej. Albo przejąć cały TK dla siebie (co się nie udało), albo bić polityczną pianę.

Oceń 24 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 00:32:55 | 2016-07-10
Żałosne.

Oceń 9 22 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?