Lwów: protest przeciwko rosyjskiej flocie

Około 4 tysięcy osób protestowało w niedzielę we Lwowie przeciwko przedłużeniu stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, domagając się jednocześnie usunięcia ze stanowiska prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

"Podjęliśmy decyzję o impeachmencie Wiktora Janukowycza" - oświadczył na wiecu wiceprzewodniczący lwowskiej rady obwodowej Roman Iłyk.

 

Akcja pozbawiona była symboliki partyjnej i odbywała się wyłącznie pod flagami narodowymi - przekazała ze Lwowa agencja Intefax-Ukraina.

 

Iłyk poinformował, że w poniedziałek lwowska rada obwodowa wybiera się na wyjazdową sesję do Kijowa, by protestować tam przeciw ustaleniom podjętym w sprawie Floty Czarnomorskiej przez Janukowycza i prezydenta Rosji Dmitrija Miediwediewa.

 

Zgodnie z tymi ustaleniami, zamiast do 2017 roku, rosyjska marynarka wojenna będzie mogła pozostać na należącym do Ukrainy Krymie nawet do 2047 r. Janukowycz i Miedwiediew zdecydowali podczas spotkania w środę w Charkowie, że przedłużą umowę w tej sprawie o 25 lat z możliwością jej prolongaty o kolejne pięć lat.

 

Moskwa w odpowiedzi obniżyła o 30 procent cenę gazu ziemnego kupowanego przez Kijów z Rosji.

 

Ukraińska opozycja uznała, że zgadzając się na dłuższą obecność Floty Czarnomorskiej na Krymie, Janukowycz zdradził interesy narodowe. W sobotę w Kijowie ok. 2 tys. osób protestowało w tej sprawie przed siedzibą ukraińskiego parlamentu.

 

Opozycja zwołuje tam swoich zwolenników także na nadchodzący wtorek, mając nadzieję, że nie dopuści do ratyfikacji przez parlament umowy o przedłużeniu dzierżawy baz rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kresowianin2 09:54:58 | 2010-04-27
~Kresowianin
A ja protestuję przeciwko pomnikom bandery i jego wyznawców;protestuję przeciwko nacjonalizmowi,który jest chorobą-w każdej postaci-

Dzicinada! Czytasz artykuł o troskach ukrainców i widzisz tylko własne "ja" - "ja..., ja..., ja.." - pachnie jajeczniczą egoizmu... A gdyby tak nad Bałtykiem w Polsce miała stacjonować rosyjska flota?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kresowianin 17:42:18 | 2010-04-25
 A ja  protestuję przeciwko pomnikom bandery i jego wyznawców;protestuję przeciwko nacjonalizmowi,który jest chorobą-w każdej postaci-

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?