2 mln wniosków w programie 500 plus

(fot. shutterstock.com)

Przez niespełna miesiąc funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" polskie rodziny złożyły już ponad 2 mln wniosków o świadczenie wychowawcze, w tym ponad 1,5 mln w gminach i prawie 500 tys. online - wynika z informacji przedstawionej w czwartek przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Zdaniem minister minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, dzięki wdrożeniu programu "Rodzina 500 plus", polskie rodziny zostały wreszcie docenione, a wsparcie w postaci świadczenia wychowawczego "to nie tylko pomoc materialna, to szansa na lepszą przyszłość dla najmłodszych".

 

- Wierzę, że "Rodzina 500 plus" zacznie spełniać swój kolejny cel, czyli zachęci rodziców do posiadania większej liczby dzieci. Analizy demograficzne pokazują, że do 2050 r. ma być nas o 1,7 mln więcej niż zakładano przed uruchomieniem programu - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Wnioski złożyło już 2 mln osób. W sumie uprawnionych do świadczenia jest 2,7 mln rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci. Najwięcej wniosków złożono do tej pory na Mazowszu (ponad 194 tys.), w Wielkopolsce (ponad 156 tys.) oraz na Śląsku (ponad 151 tys.).

 

W Białymstoku w ciągu pierwszych dwóch tygodni od startu programu wnioski złożyło ok. 83 proc. uprawnionych, czyli 11,3 tys. mieszkańców. Ponad 2/3 uprawnionych złożyło wnioski w Łodzi (ponad 20,1 tys.) oraz w Katowicach (10 tys.).

 

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu [email protected], platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

 

Polacy złożyli ponad 472 tys. wniosków on-line: najwięcej na Mazowszu (ponad 92 tys.), na Śląsku (ponad 62,5 tys.) oraz w Wielkopolsce (ponad 45,8 tys.).

 

Wśród elektronicznych kanałów największą popularnością cieszy się bankowość elektroniczna - 95 proc. wniosków on-line złożono właśnie tą drogą. W programie uczestniczy już 14 banków. W sumie udział w programie zadeklarowało 21 instytucji. W najbliższych miesiącach do programu będą dołączać kolejne banki.

 

Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy (do 1 lipca br. włącznie), rodzina otrzyma pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia br., czyli od momentu startu programu. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

 

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę, wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 14:33:44 | 2016-04-28
+

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?