Komendant główny PSP o ŚDM

Komendant główny PSP o ŚDM
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

W Światowe Dni Młodzieży nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będą m.in. strażacy. Szef PSP st. bryg. Leszek Suski podkreśla, że już teraz skontrolowano ponad 1000 obiektów - m.in. hotele i miejsca uroczystości; w trakcie ŚDM będą też udzielać pomocy medycznej i przedmedycznej.

W rozmowie z PAP komendant główny PSP podkreśla, że dla strażaków zabezpieczanie Światowych Dni Młodzieży rozpocznie się już 20 lipca; operacja zakończy się pod koniec pierwszego tygodnia sierpnia, po tym jak z Polski wyjadą pielgrzymi.

"Uczestnicy ŚDM będą przyjeżdżać do Polski wcześniej, nie tylko bezpośrednio do Krakowa, ale też do innych miast i dopiero stamtąd na główne uroczystości. Jest wielu gości, którzy są zaproszeni z zagranicy przez diecezje, dlatego nasza praca zaczyna się wcześniej" - wyjaśnia Suski.

Jak przypomina, w ramach ŚDM odbywać się będą też uroczystości w innych miastach, w różnych diecezjach. "Także w Krakowie nie będzie to jedno, a kilka miejsc. Nie będą to tylko spotkania na skalę masową - przykładowo na Błoniach, czy w Brzegach. Pielgrzymi będą też zbierać się m.in. na rynku, czy wokół telebimów.

DEON.PL POLECA

Część osób, szczególnie pielgrzymi z zagranicy, będą też chcieli pojechać do Oświęcimia, zobaczyć Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Ojciec Święty ma przyjechać do Częstochowy więc i to miejsce będziemy zabezpieczać" - mówi komendant.

W praktyce strażacy już w styczniu rozpoczęli kontrole różnych obiektów - zarówno tych gdzie będą odbywać się uroczystości, jak i tych w których przykładowo będą nocować uczestnicy ŚDM.

"To m.in. hotele, bursy, szkoły, pola namiotowe, ale też dworce, lotnisko. W sumie chodzi o ponad 1500 budynków; do tej pory skontrolowaliśmy już ponad 1000. Sprawdzamy je pod względem ochrony przeciwpożarowej, ale też bierzemy pod uwagę inne zagrożenia" - podkreśla komendant.

Właśnie z powodu ewentualnych zagrożeń (np. ryzyko wypadku, pożaru, kwestie antyterrorystyczne - PAP) strażacy sprawdzają też m.in. autostradę czy stacje benzynowe.

W sumie, każdego dnia uroczystości związane z ŚDM będzie zabezpieczać w Krakowie i okolicach od 600 do 1100 strażaków; głównie z woj. małopolskiego, ale też z województw sąsiadujących.

"Zaplanowaliśmy też około 100 dwuosobowych patroli strażackich. Wyposażone będą w podręczny sprzęt gaśniczy i zestawy ratownictwa medycznego. Będą patrolować m.in. poszczególne sektory podczas masowych uroczystości i pomagać osobom, które przykładowo zasłabną, skaleczą, zgubią" - mówi komendant.

W skład patroli strażaków wejdą kadeci ze Szkół Aspirantów PSP w Krakowie, Poznaniu, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i w razie konieczności, podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy. Strażaków wspierać będą strażacy z ochotniczych straży pożarnych - w sumie nawet ok. 100 wozów.

Jak przyznaje szef PSP jednym z największych wyzwań związanych z ŚDM jest liczba pielgrzymów. "Musimy to brać pod uwagę. Przy takiej liczbie ludzi, możemy mieć np. utrudniony dojazd do miejsca, w którym coś się wydarzy. Dlatego w różnych miejscach rozmieszczone zostaną dodatkowe posterunki - stałe lub czasowe; od jednego do dwóch wozów z załogą" - precyzuje komendant.

Strażacy będą w nich pełnić służbę zmianowo, wymieniać się co 24 godziny. Posterunki czasowe będą umieszczane w newralgicznych miejscach na czas np. uroczystości, przejazdu vip-ów. Później będą kierowane w inne miejsce. "Uruchomimy też nasz szpital polowy; tam będzie udzielana pomoc medyczna i przedmedyczna m.in. przez naszych lekarzy" - mówi st. bryg. Suski.

W gotowości będę również strażackie grupy specjalistyczne, w tym ratownictwa chemicznego, dysponujące kabinami do dekontaminacji (urządzenia do odkażania).

Dopytywany o Brzegi, w których ma odbyć się m.in. msza święta kończącej ŚDM, komendant podkreśla, że "każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy". "Wszystkie (lokalizacje) były sprawdzone przez straż pożarną, tutaj istotna jest liczba uczestników, bo gdyby ich było mniej lokalizacja mogłaby być inna. Każde miejsce, które nam wskażą organizatorzy będziemy zabezpieczać" - dodaje.

"Teren ten w czasie uroczystości będzie podzielony na sektory - w każdym z nich powinno mieścić się 10 tys. osób; będą odpowiednie drogi wjazdowe i wyjazdowe.

Teren jest jaki jest, to stare koryto rzeki, niektóre drogi mają być dodatkowo utwardzone. Ponieważ jednak nasze samochody są dość ciężkie rozmieścimy tam stałe posterunki, żeby nie musieć się przemieszczać.

Tam są też takie miejsca jak np. wyrobiska żwirowe; zostaną one odgrodzone i będziemy je zabezpieczać własnymi grupami ratownictwa wodnego" - mówi komendant.

Jak dodaje w tym miejscu zaplanowano 12 wyjść ewakuacyjnych. "Nie ma zagrożenia, że uczestnicy nie będą mogli się stamtąd wydostać.

Chcemy te wyjścia dodatkowo zabezpieczać, by w razie konieczności kierować ruchem pielgrzymów. Przy tak dużych zgromadzeniach czas wyjścia wszystkich biorących udział w uroczystościach ludzi to nawet kilka godzin. Każde miejsce wymagałoby takiego samego czasu" - zaznacza komendant.

"Bardziej zwracamy uwagę na to, by nie wydarzyło się nic szczególnego, co by mogło spowodować niepokój wśród pielgrzymów" - mówi Suski. Jak precyzuje nie chodzi tu tylko o ewentualne zagrożenie terrorystyczne, ale też takie zdarzenia jak np. wypadek komunikacyjny, zepsuty autobus lub tramwaj - co może spowodować dodatkowe utrudnienia w ruchu i będzie wymagać szybkich naszych działań.

Strażacy przygotowują się też na zmienną pogodę. "To okres wakacyjny, jeśli będą upały przygotujemy miejsca gdzie będą rozstawione kurtyny wodne, które będą tworzyć mgłę wodną, chłodzącą pielgrzymów. Zakładamy również, że może być zimno, dlatego przygotujemy namioty, kontenery logistyczne, by również w takiej sytuacji pomóc pielgrzymom" - zaznacza komendanta.

Straż Pożarna przygotowała też specjalne wskazówki i rady dla pielgrzymów dot. m.in. tego jakie są zasady bezpiecznego zachowanie się na kempingach. Specjalny poradnik znajdzie się m.in. na stronach Komendy Głównej PSP.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komendant główny PSP o ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.